İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtma Sistemi İle Konforlu Alanlar

Sulu yerden ısıtma sistemleri, ısınma maliyetlerinin oldukça tartışmalı olduğu günümüzde konut ve iş yerleri için adeta nefes aldırıcı bir opsiyon olarak hayatımıza girmiştir. Etkili ve tasarruflu ısınma için her ne kadar bu ısıtma sistemini son dönemde yoğun şekilde duysak da esasen geçmişinin yüzlerce yıl öncesine dayandığını ifade edebiliriz

Antik dönemlerde bile, bugün modern versiyonlarını benimsediğimiz yerden ısıtma sistemlerinin kullanıldığını söyleyebiliriz. Bunun en basit örneğini Antik Roma döneminde görmek mümkündür.


Sulu Yerden Isıtma Sistemi Nedir?


Yerden ısıtma sistemleri kendi içerisinde farklı türlere ayrılmaktadır. Bu türleri arasında özellikle “sulu yerden ısıtma” hem ekonomik çözümleri hem de kullanışlı olmaları nedeniyle bir adım öndedir. Özel teknikler neticesinde en geniş alanların bile tabandan kısmından ısıtıldığı bu sistemde ısı, homojen bir şekilde her yere yayılır.

Bu nedenle yerden sulu ısıtma sistemlerinin benimsendiği yerlerde hangi odada yer alırsanız alın, ısı size adil bir şekilde ulaşacaktır. Sistem içerisinde termostat kullanımı sayesinde ısıyı her daim dilediğiniz şekilde kontrol edebilirsiniz. Yerden ısıtmada bir diğer yöntem, bilindiği üzere elektrikli yerden ısıtmadır.

Fakat bu yöntem, günümüz özelinde son derece maliyetli sonuçlar verdiği için pek tercih edilmemektedir. Sulu yerden ısıtma çözümleri sayesinde elektrik faturalarında %30 civarında tasarruf elde etmek mümkün hale gelmeye başlamıştır.


Sulu yerden ısıtma sistemlerinin daha rahat ve konforlu bir şekilde döşenmesi için bu kararı inşaat aşamasında vermeniz önemlidir. Fakat buna rağmen özel bir tadilat işlemiyle beraber söz konusu sistemi dahil etmek mümkündür.

Sulu yerden ısıtma sistemlerinde zeminin alt kısmında sıcak suyu taşımakta olan borulardan faydalanılır. Sistemde zemin konusunda herhangi bir sınırlandırma söz konusu değildir. Yani dilediğiniz ölçüde seramik, fayans, ahşap, parke veya doğal taş gibi zemin malzemeleri tercih edebilirsiniz.


Enerji kaynaklarının yoğun bir şekilde tükenmeye başladığı günümüzde, alternatif çözümler üretmek bir zorunluluk olmuştur. Sürdürülebilir çözümler arasında özellikle çevreye karşı duyarlı bir seçenek olarak öne çıkan sulu yerden ısıtma sistemleri, gittikçe daha da popülerleşmeye başlamıştır.

Konutlarda ve iş yerlerinde katlar arasında başarılı bir şekilde izolasyon işlemi gerçekleştiren sulu yerden ısıtma, ev dekorasyonu için herhangi bir engel teşkil etmiyor. Aynı zamanda toz ya da böcek gibi oluşumların da önüne geçiyor.


Etkili ve Tasarruflu Isınma Var, Görüntü Kirliliği Yok


Radyatör benzeri büyük ve rahatsız edici bir obje asla evinizin içinde yer kaplamaz, görüntü kirliliği yaratmaz. Sistem kurulduktan sonra sadece dağıtım kutusu görülmektedir. Bunun dışında sisteme ait herhangi bir ize rastlamak mümkün olmaz.

Bu sayede sulu yerden ısıtma sistemini oluşturan parçalar, yaşam alanlarınızda asla yer işgal etmez. Böylece evler dışında hastane gibi özel alanlarda da sıklıkla tercih edilir. Öte yandan hamam, villa, bahçe, otel, rezidans, sera gibi mekanlarda sulu yerden ısıtma sistemi entegre edilerek pek çok açıdan avantaj sağlamak mümkün hale gelir.


Farklı Kaynaklardan Yararlanabilirsiniz


Sistemin aktif bir şekilde faaliyete geçmesi adına gerekli olan suyun ortalama 30-50 derece arasında olması yeterli olmaktadır. Bu noktada farklı enerji kaynaklarından yararlanmak da mümkün. Örneğin ısıtıcı pompası veya güneş enerjisinden yararlanan sistemler, ekonomik açıdan daha da büyük bir avantaj sağlar.

Sistemde kullanılan borular, akışkan transferi anlamında uygun bir yapıya sahiptir ve boyut olarak 14 – 20 mm arasındadır. Sulu yerden ısıtma sistemlerinde fiyatlar ise metrekare kriterine göre şekillenir. Bunun yanında mekânın yapısı ve büyüklüğü de fiyatlar üzerinde etkili olur.


Hem fiyatlar hem de sulu yerden ısıtma sistemlerinin çalışma biçimiyle alakalı merak ettiklerinizi sormak için; İso Mühendislik’in resmi sitesinde yer alan iletişim bölümünden yararlanabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp