İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Kazan Dairesi Kurulumu

Bir apartman içerisine kazan dairesi kurulumu için öncelikle bina planı baz alınarak mimar tarafından proje tasarlanması gerekmektedir. Belli başlı prosedürler dahilinde yapılan bu işlem, ısı ihtiyacı 50.000 Kcal/h’dan fazla olan apartman ve binalar için kurulumu zorunlu kılınmıştır.

Kazan dairesi kurulumu genellikle binaların bodrum katlarına kurulmaktadır. Bina ve apartmanlar dışında AVM, iş yeri, fabrika gibi yerlerde ise kazan dairesi kurulumu bağımsız bir alana yapılması daha doğru bir işlemdir. Kazan daireleri sıvı veya gaz halindeki yakıtın kullanımı ile içerisinde bulunan kimyasal enerjiyi ısı enerjisine dönüştürerek çalışmaktadır.


Kazan Dairesi Kurulumu Yapılacak Alan Nasıl Olmalıdır?


Kazan dairesi kurulumu öncelikle insan hayatı ve sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde bir alan seçilerek yapılmalıdır. Kurulum öncesi dikkat edilmesi gereken kriterler şu şekildedir;


Kazan Dairesi Çeşitleri Nelerdir?


Kaskat Sistem Kazan Dairesi Kurulumu


Kaskat sistem içeriğinde yer alan kaskat kurulumu, apartman veya çok katlı binalarda ısıtma amacı ile kullanılmakta olan sistemlerin monte edilmesi işlemidir. Atık ısı tekrar kullanılmaya olanak tanıyan tek döşeme yoğuşmalı kazan sistemlerine alternatiftir.

Birden fazla yoğuşmalı kombi sistemleri kontrol modülü ile birbirine bağlı şekilde dönüşümlü olarak çalışır. Bu yüzden kaskat sistemleri tek döşemeli yoğuşma kazanına göre daha ekonomik bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.


Kömürlü Kazan Dairesi Kurulumu


Redüktör ya da diğer bir deyiş ile zaman ayarlı kapalı dişli sistem motorunun hareketini sağlayan mil ve helezon ile tank içerisindeki kömür yakma potasına taşınır. Böylece kömür potanın üstüne dökülmez ve alttan beslenerek üst tarafa çıkmaya başlar. Mekanizma fan motoru ile hava kanallarına gönderilen hava yanmayı meydana getirir. Potanın üstünde oluşan yanma belirli bir ısı seviyesine erişir.

Kömürlü kazan dairelerinde asıl ısı sağlayan yanıcı gazlardır. Kömürlü kazan dairesi kurulumu yüksek ısı sağlayan sistemlerin başında gelmektedir. Apartman daireleri ve çok katlı binalarda sıkça tercih edilen sistemler arasındadır.


Doğalgazlı Çelik Kazan Dairesi Kurulumu


Küçük veya orta genişlikteki tesislerin tercih ettiği kazan dairesi kurulumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çelik kazanlar silindirik, yarım silindirik ya da prizmatik olmak üzere 3 farklı tipte kullanılmaktadır. Aralarında en çok tercih edilen tür yarım silindirik kazanlardır.

İçerisinde genelde katı, gaz ve sıvı olmak üzere üç farklı haldeki yakacaklar konulmaktadır. Doğalgazlı çelik kazan dairesi kurulumu adından da anlaşılacağı gibi doğalgaz ile ısı teminini sağlar. Kurulum aşamasında alınması gereken başlıca önlemler bulunmaktadır. Bunlar;


Kazan dairesi kurulumu hangi tür olursa olsun büyük apartmanlar ve küçük veya orta genişlikteki tesisler için enerji tasarrufu konusunda büyük katkı sağlamaktadır. Enerji tasarrufunun oldukça önemli olduğu günümüzde bu sistemlere geçiş sağlamak geleceğimiz için hayati önem taşır.


Kazan Dairesi Kurulumu Fiyatları Uygun mu?


Kazan dairesi kurulumu için en önemli husus uzun vadede büyük tasarruf sağlamasıdır. Kurulum aşamasında da oldukça ekonomik olan sistemler ile faturalarınızda büyük rahatlamalar gözle görülecektir.
İso Mühendislik referanslarını detaylı olarak inceleyebilir ve bu avantajlı sistemi yaşam alanlarına entegre etme konusunda deneyimli ekibimizden destek talebinde bulunabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp