İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Tasarruflu Isınma Çözümü

Kazan dairesi sistemleri ısınma maliyetlerinde tasarruf için oldukça etkili bir yöntemdir. Ülkemizde son yıllarda enerjiye uygulanan zamlar ile birlikte tasarruflu ısınma en çok aranan konular arasında yer almaktadır. Tasarruflu ısınma başlığını günümüzde oldukça sık duyuyor olsak da geçmiş yıllarda da insanların en çok merak ettiği ve aradığı konuların başında gelmekteydi.


Teknolojinin geldiği nokta ile birlikte tasarruflu ısıtma çözümleri oldukça başarılı ve ay sonunda sürprizler yaratmayan faturalar ile kullanıcıları mutlu etmektedir. Günümüz örneklerinin dışında eski çağlarda bile birçok ısıtma yöntemi kullanıldığını biliyor muydunuz?

Tarihte bilinen en bariz örneklerden biri yerden ısıtma sistemleridir. Kazan dairesi sistemleri günümüz teknolojisi ve mühendisliğinde olmasa da farklı şekillerde antik ve eski dönemlerde uygulanmaktaydı.


Kazan Dairesi Sistemi Nedir?


Kazan dairesi sistemleri çok daireli apartmanlar başta olmak üzere fabrika, AVM, cami gibi pek çok farklı ve büyük yapılarda karşımıza çıkan bir ısıtma sistemidir. Isınma sistemleri arasında en ekonomik ve en çok avantaj sağlayan sistemlerden olan kazan dairesi sistemleri kendi içerisinde yapısına göre farklılıklar göstermektedir.


Kazan dairesi sistemleri kullanılan yakıt türü ve materyal çeşidine göre farklı türlere ayrılmaktadır. Sistem ısı ihtiyacı minimum 50 bin kcal saat’ten fazla yapılar için kullanılmaktadır. Bu ihtiyacın altındaki yapılarda genellikle bireysel sistemler tercih edilir.

Kazan dairesi kurulumları oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken mühendislik işlemleridir. Kurulum aşamasında dikkat edilmesi gereken hususların başında şunlar gelmektedir.


Kazan Dairesi Sistem Türleri Nelerdir?
Kazan daireleri kullanılan malzeme ve yakıt türüne göre kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bu kazan sistemlerinin hepsi aynı amaca hizmet etse de farklı teknolojik yöntemler ile bu işlemleri sağlamaktadır. Kullanılan malzeme türüne göre kazan dairesi sistemleri şu şekildedir;


Dökme Dilimli Kazanlar
Dökme demir ile üretilen kazan türüdür. Yüksek buharlı ısıtma tesisatlarında sıkça kullanılan bir sistemdir. Dökme dilimli kazanlarda katı, sıvı ve gaz yakıt türleri kullanılmaktadır. Bu türlerden bazıları şu şekildedir;


Çelik Kazanlar
Çelik sacdan üretilen ve genellikle küçük – orta büyüklüğe sahip merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan kazan türüdür. Çelik kazanlarda kendi içerisinde üretim türüne göre farklı çeşitlere ayrılır. Bu çeşitlere maddeler halinde bakacak olursak;


Bu çeşitler içerisinde en çok tercih edilen kazan türü yarım silindirik kazanlar olmaktadır. Verimlilik, kapladığı alan, montaj ve bakım gibi pek çok parametre göz önüne alındığında tercih edilen tür yarım silindirik kazanlardır.


Materyal dışında kazanlar yakıt türüne göre de kendi içerisinde farklı türlere ayrılmaktadır. Yakıt çeşidine göre kazanlar şu şekildedir;


Kazan türleri kendi içerisinde kıyaslandığında her biri farklı bir alanda avantaj sağlamaktadır. Kullanım alanına göre farklı tasarruf ve avantajlar sunan kazanlar genel anlamda ekonomik sistemlerdir. Ancak uzun ömürlülük, bakım masrafları gibi konular göz önüne alındığında dökme dilimli kazanlar ön plana çıkar. İmalat masrafları, basınç dayanıklılığı gibi parametreler göz önüne alındığında ise çelik kazanlar daha ekonomik sistemlerdir.

Kazan dairesi sistemleri ve diğer tüm mühendislik uygulamaları için web sitemizi ziyaret edebilir ve iletişim kanallarımız üzerinden alanında uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp