İso Mühendislik - Logo - Beyaz

Kazan Dairesi Sistemleri Bilgiler

Kazan Dairesi Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kazan Dairesi Kurulumu

Isınma sistemleri arasında en çok tercih edilen tür olarak karşımıza çıkan kazan dairesi sistemleri ülkemizde de en çok kullanılan sistemdir. Özellikle çok daireli apartmanlarda tercih edilen bu ısıtma sistemi AVM, fabrika, cami gibi pek çok farklı yapıda da kullanılmaktadır.

Oldukça ekonomik ve avantajlı bir sistem olan kazan dairesi sistemleri kendi içerisinde farklı türlere ayrılmaktadır. Kazan dairesi sistemlerinin kullanım alanları minimum 50.000 kcal/h ısı ihtiyacı olan yapılarda başlamaktadır.

Bu enerji ihtiyacının altında genellikle bireysel ısıtma sistemleri tercih edilmektedir. Kazan dairesi sistemlerinin kurulumu hakkında dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken oldukça önemli hususlar bulunmaktadır.

Kazan dairesi sistemleri hakkında bilinmesi gerekenlere maddeler halinde bakacak olursak;

 • Kazanın kurulumunun gerçekleştirileceği alanın aydınlık, güneş gören ve yeterli havalandırmaya sahip bir bölge olması gerekmektedir.
 • Teknik ekipman bakımından yeterli ve enerji transferi anlamında yeterli genişlik ve prosedürlere uygun olması gerekir.
 • Yangın gibi olağan dışı durumların kolay tespit edilebilir ve müdahale edilebilecek alana sahip olması gerekir.


Kazan dairesi sistemlerinin kurulumunda da oldukça önemli noktalar ve aşamalar bulunmaktadır. Bunlara maddeler halinde bakacak olursak;

 • Kazan dairesi kurulumunun yapılacağı alan oldukça önemlidir. Eğer yapı dışında müstakil bir alana kurulabilirse öncelik bu şekilde olmalıdır. Aksi durumlarda bina giriş katı ya da bodrum katına kurulum gerçekleştirilir. Günümüz teknolojisi ile birlikte bazı kazan türleri çatı katında da konumlandırılmaktadır.
 • Kazanın kurulumunun yapılacağı bölgede kazan çevresinde bırakılması gereken minimum mesafelere dikkat edilmelidir. Çevresinde 50 ile 70 cm, tavan mesafesinde ise minimum 1 metrelik boşluk olmalıdır.
 • Kazan dairesi kurulumlarında depolama alanları da oldukça önemlidir. Uygun şartlara sahip depolama alanlarının oluşturulması verimlilik açısından önemlidir.
 • Kazan kurulumunun gerçekleştirildiği alandan bina içi ve dışına kolayca ulaşılabilir olması gereklidir.
 • Yeterli düzeyde havalandırmaya sahip bir alan oluşturulmalıdır.


Kazan Dairesi Çeşitleri Nelerdir?


Kazan dairesi sistemlerinde oldukça fazla tercih edilen tür bulunmaktadır. Kazanlar yapılan malzeme türü ve yakıt türüne göre iki farklı kategori altında çeşitlere ayrılır. En çok tercih edilen kazan türlerine bakacak olursak;

 • Kaskat Sistem Kazan Dairesi
 • Kömürlü Kazan Dairesi Sistemleri
 • Doğalgazlı Çelik Kazan Dairesi Sistemleri


Bu sistemler içerisinde kaskat sistemler özellikle apartman ve çok katlı binalarda tercih edilen kazan tipi olarak görülmektedir. Kaskat sistemler yoğuşmalı kombi sistemleri ile birlikte de daha büyük tasarruflar sağlar. Kaskat sistemlerin kendi içerisinde sağladığı avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajlar minimum yakıt ihtiyacı, arıza maliyetlerinin düşük olması, sistem yedeği gibi avantajlardır.


Kaskat sistem dışında eski sistem bir uygulama da olsa halen günümüzde en çok tercih edilen sistemlerin başında kömürlü kazan dairesi sistemleri gelmektedir. Bu sistemlerde kömür ile enerji sağlanmakta ve yapı içerisinde ısıtma gerçekleştirilmektedir.

Kömürlü kazan dairesi sistemleri dışında doğalgazlı ve çelik kazanlı sistemlerde son dönemlerde oldukça fazla tercih edilmektedir. Özellikle yarım silindirik çelik kazanlar yer kaplama da tasarruf, verimlilik gibi pek çok avantaj ile ilk tercihler arasındadır.


Kazan dairesi sistemlerinde her ne kadar verimlilik, tasarruf gibi konuların altını çizsek de doğru kurulum gerçekleştirilmemiş ve hesaplanmamış kazanlarda verimlilik ve tasarruf oldukça düşüktür. Alanında uzman bir ekip tarafından yapılacak fizibilite sonucunda en doğru sistemin kurulumu oldukça önemlidir.

İso Mühendislik olarak her biri alanında uzman kadromuz ile sizlere kazan dairesi sistemleri ve diğer tüm mühendislik hizmetlerimizde destek sunmaya hazırız. Web sitemizden veya iletişim kanallarımızdan bizim ile iletişime geçebilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
OUR HEAD PLUMBER
Willaim Wright

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

RECENT POSTS
FOLLOW US ON
×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp