İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Kazan Dairesi Kurulumu

Isınma sistemleri arasında en çok tercih edilen tür olarak karşımıza çıkan kazan dairesi sistemleri ülkemizde de en çok kullanılan sistemdir. Özellikle çok daireli apartmanlarda tercih edilen bu ısıtma sistemi AVM, fabrika, cami gibi pek çok farklı yapıda da kullanılmaktadır.

Oldukça ekonomik ve avantajlı bir sistem olan kazan dairesi sistemleri kendi içerisinde farklı türlere ayrılmaktadır. Kazan dairesi sistemlerinin kullanım alanları minimum 50.000 kcal/h ısı ihtiyacı olan yapılarda başlamaktadır.

Bu enerji ihtiyacının altında genellikle bireysel ısıtma sistemleri tercih edilmektedir. Kazan dairesi sistemlerinin kurulumu hakkında dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken oldukça önemli hususlar bulunmaktadır.

Kazan dairesi sistemleri hakkında bilinmesi gerekenlere maddeler halinde bakacak olursak;


Kazan dairesi sistemlerinin kurulumunda da oldukça önemli noktalar ve aşamalar bulunmaktadır. Bunlara maddeler halinde bakacak olursak;


Kazan Dairesi Çeşitleri Nelerdir?


Kazan dairesi sistemlerinde oldukça fazla tercih edilen tür bulunmaktadır. Kazanlar yapılan malzeme türü ve yakıt türüne göre iki farklı kategori altında çeşitlere ayrılır. En çok tercih edilen kazan türlerine bakacak olursak;


Bu sistemler içerisinde kaskat sistemler özellikle apartman ve çok katlı binalarda tercih edilen kazan tipi olarak görülmektedir. Kaskat sistemler yoğuşmalı kombi sistemleri ile birlikte de daha büyük tasarruflar sağlar. Kaskat sistemlerin kendi içerisinde sağladığı avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajlar minimum yakıt ihtiyacı, arıza maliyetlerinin düşük olması, sistem yedeği gibi avantajlardır.


Kaskat sistem dışında eski sistem bir uygulama da olsa halen günümüzde en çok tercih edilen sistemlerin başında kömürlü kazan dairesi sistemleri gelmektedir. Bu sistemlerde kömür ile enerji sağlanmakta ve yapı içerisinde ısıtma gerçekleştirilmektedir.

Kömürlü kazan dairesi sistemleri dışında doğalgazlı ve çelik kazanlı sistemlerde son dönemlerde oldukça fazla tercih edilmektedir. Özellikle yarım silindirik çelik kazanlar yer kaplama da tasarruf, verimlilik gibi pek çok avantaj ile ilk tercihler arasındadır.


Kazan dairesi sistemlerinde her ne kadar verimlilik, tasarruf gibi konuların altını çizsek de doğru kurulum gerçekleştirilmemiş ve hesaplanmamış kazanlarda verimlilik ve tasarruf oldukça düşüktür. Alanında uzman bir ekip tarafından yapılacak fizibilite sonucunda en doğru sistemin kurulumu oldukça önemlidir.

İso Mühendislik olarak her biri alanında uzman kadromuz ile sizlere kazan dairesi sistemleri ve diğer tüm mühendislik hizmetlerimizde destek sunmaya hazırız. Web sitemizden veya iletişim kanallarımızdan bizim ile iletişime geçebilir ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir