İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Kazan Dairesi Sistemleri Neden Tercih Ediliyor

Kazan dairesi sistemleri günümüzde oldukça çok tercih edilen ısınma yöntemi olarak karşımıza çıkmakta. Sistem geçmişten günümüze teknolojinin yardımı ile oldukça gelişim gösterdi. Apartmanlar, fabrikalar, AVM’ler, cami, öğrenci yurtları gibi pek çok alanda kazan dairesi sistemleri tercih edilmekte.

Kazan dairesi sistemlerinin diğer yöntemlere göre daha çok tercih edilmesinin en büyük nedeni toplu alanlarda enerji tasarrufunun daha fazla olmasıdır. Kazandan elde edilen ısı enerjisi tüm binaya boru ve yardımcı elemanlar aracılığı ile dağıtılmaktadır. Sistemin geneline de merkezi ısıtma adı verilir.


Kazan Dairesi Sistemleri Kurulumunda Gereklilikler Nelerdir?


Kazan dairesi kurulumlarında yerin önemi oldukça büyüktür. Enerji tasarrufu, maliyet, verimlilik gibi pek çok husus için kurulumun yapılacağı yer farklılık yaratır. Kazan dairesi sistemlerinin kurulumunda gereklilikler ve hususlara maddeler halinde bakacak olursak;


Kazan Dairesi Sistemlerinin Fiyatlaması Nasıl Yapılır?


Kazan dairesi sistemleri kurulumun yapılacağı alan, sistem çeşidi, kurulum, sistem boyutu gibi pek çok farklı parametreye göre farklılık göstermektedir. Tüm bunların belirlenmesi ile alanında uzman ekiplerce fizibilite çalışması yapılarak nihai fiyatlama çalışması yapılmaktadır.

Kazan dairesi sistemlerinde fiyatlamanın önemi büyük olsa da uzun vadede sağlayacağı tasarruf daha önemlidir. Yakıt tüketimi ve uzun vadede sağlayacağı verimlilik ile ısınmaya harcanacak olan tutar oldukça azalmaktadır.


En Çok Tercih Edilen Kazan Dairesi Çeşitleri Nelerdir?


Kazan dairesi sistemleri kendi içerisinde farklı türlere ayrılmaktadır. Bu türlerden en çok tercih edilenler şu şekildedir.


Kaskat Sistemler, apartman ve çok katlı binalarda en çok tercih edilen sistemlerden biridir. Sistem kurulumu ve verimliliği açısından daha uygun olması sebebi ile bu tarz yapılarda en çok tercih edilen yöntemdir. Kaskat sistemler ayrıca yoğuşmalı kombi sistemleri ile daha verimli ve tasarruflu olarak kullanılmaktadır. Kaskat sistemlerin avantajlarına maddeler halinde bakacak olursak;


Kömürlü Kazan Dairesi Sistemleri, redüktör ya da diğer deyiş ile zaman ayarlı kapalı dişli sistem motorunun hareketini sağlayan mil ve helezon ile tank içinde kömür yakma potasına taşıyan bir sistemdir. Apartman daireleri, çok katlı binalar, AVM ve cami gibi yapılarda kullanılan sistemler arasındadır. Ancak kaskat sistemlere göre tercihi geridedir. Kömürlü kazan dairesi sistemi olan kömürlü kazan daireleri yüksek ısı enerjisi vermektedir.


Doğalgazlı Çelik Kazan Dairesi Sistemleri, küçük ve orta genişlikteki tesislerin tercih ettiği sistemlerdendir. Çelik kazanlar silindirik, yarım silindirik veya prizmatik olarak kendi içerisinde 3 farklı türe ayrılır. Çelik kazan sistemleri gaz yakıtın yanı sıra katı ve sıvı yakıtlar ile de çalışabilmektedir.

Kurulum maliyetleri ve bakım maliyetleri açısından göz önüne alındığında en çok tercih edilen kazan dairesi sistemleri arasında yer almaktadır.


Kazan dairesi sistemleri ve diğer tüm mühendislik uygulamaları için web sitemizi ziyaret edebilir ve iletişim kanallarımız üzerinden alanında uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir