İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Neden Sulu Yerden Isıtma Sistemlerine Sahip Olmalısınız

Sulu yerden ısıtma sistemleri ısı verimliliği açısından oldukça avantajlı bir üründür. Zeminden eşit şekilde tüm alana ısı sağlarken bu düşük enerji kullanarak yapar. Dolayısıyla sulu yerden ısıtma sistemlerinin yüksek ısı verimliliğinin yanında tasarruflu bir seçenektir. En iyi biçimde ısınırken yüksek faturalar ödemek zorunda kalmazsınız.


Pek çok güç kaynağına entegre bir biçimde kullanılması ve yine pek çok zemine uygun olması sulu yerden ısıtma sistemlerinin ilgi görmesinin diğer sebeplerindendir. Detaylı olarak sulu yerden ısıtma sistemlerinin tercih edilmesinin sebeplerini yazımızda aktaralım.


Sulu Yerden Isıtmanın Isı Verimliliği


Sulu yerden ısıtma sistemleri yapınızın inşaat veya tadilat aşamalarında uygulanan bir ısınma sistemidir. Zeminde sistemin döşenmesi için belirli bir derinlik bırakılarak tüm zemine döşenir. Zemine döşenen özel boruların içerisinden su geçer. Bu borulardaki suyun ısınması ve dolaşımıyla ısı sağlanır.


Sulu yerden ısıtma sistemi tüm zemine döşendiğinden radyatör kullanılan sistemlerdeki gibi ısı tek bir alana toplanmaz. Sistemin döşenmiş olduğu tüm alan eşit bir biçimde ısınır. Bu sebeple sulu yerden ısıtma sisteminin ısı verimliliği diğer ısınma sistemlerinden oldukça yüksektir.


Sulu Yerden Isıtma Düşük Enerjiyle Çalışır


Sulu yerden ısıtma sistemleri yüksek ısı verimliliği sağlar ancak bunu yüksek enerji harcayarak yapmaz. Sulu yerden ısıtma sistemlerinin zeminden verdiği ısı 50 derece civarındadır. Diğer ısıtma sistemlerine göre 50 derece civarındaki ısı oldukça düşüktür.

Dolayısıyla sulu yerden ısıtma az enerji harcar. Sıcaklık çok yüksek olmadığı halde ısı zeminden ve eşit yayıldığından yüksek verimlilik verir.


Verimlilik yüksek iken düşük enerji harcadığından yüksek fatura gideri oluşturmaz. Öyle ki sulu yerden ısıtma sistemlerini kullananların yüzde 20 gibi bir oradan daha düşük fatura giderleri olduğu bilinir. Sulu yerden ısıtma sistemlerine sahip olarak hem en iyi şekilde ısınır hem de az fatura ödersiniz.


Sulu Yerden Isıtma Tüm Enerji Kaynakları ve Zeminlerle Uyumludur


Sulu yerden ısıtma sistemleri için özel bir enerji kaynağı veya zemin malzemesi temin etmenize gerek kalmaz. Pek çok enerji kaynağına entegre edilebilir bir sistemdir. Sulu yerden ısıtma sistemleri gücünü doğalgazlı kombilerden ısı pompalarına kadar birçok kaynaktan alabilir.

Bunun yanı sıra katı yakıtlı kazanlar, jeotermal enerji veya güneş enerjisi gibi kaynaklarla da rahatlıkla kullanılabilir. Kullanıcılar için hangi enerji kaynağı uygun ve güvenliyse geniş güç kaynağı seçenekleri arasından tercihini yapabilir.


Güç kaynağı olarak neredeyse tüm sistemlere uyumlu çalışabildiği gibi sulu yerden ısıtma yine pek çok zemin malzemesine de uygundur. Parke, ahşap veya laminant gibi malzemelerle sulu yerden ısıtma sistemleri uygulanabilir. Yine doğal taş veya seramik gibi zemin malzemeleri de sulu yerden ısıtma sistemleri ile rahatlıkla kullanılabilir.


Sulu Yerden Isıtma Sistemleri Özgürlüğünüzü Kısıtlamaz


Diğer ısınma sistemlerinde radyatörler bilindiği üzere yaşam veya çalışma alanlarında yer kaplar. Dekorasyonu ısıtma sistemine göre yapmak zorunda kalabilirsiniz. Dolaysıyla hareket özgürlüğünüz kısıtlanır veya istediğiniz biçimde dekorasyon yapamayabilirsiniz.

Sulu yerden ısıtma sistemleri ise zemine gömülü olduğundan kullanıcıların hareket özgürlüğünü kısıtlamaz. Sistem zeminde gizli olduğundan herhangi bir görüntü kirliliği yaratmaz. Yaşam veya çalışma alanlarında hareket özgürlüğünüz kısıtlanmaz. Isıtıcının yerini düşünmeksizin dekore edebilir ve dekorasyonda değişiklikler yapabilirsiniz.


Sulu Yerden Isıtma Sistemleri Güvenlidir


Sulu yerden ısıtma sistemleri güvenli bir ısınma yöntemidir ancak bunun için daima kaliteli malzemeden uygulanması gerekir. Bunun yanı sıra sulu yerden ısıtma sistemleri döşenirken işçilğin ve mühendislik hizmetinin de deneyimli kişiler tarafından verilmesi gerekir. Uzun yıllar kullanılabilir bir ısınma yöntemi olduğundan deneyimli firmadan hizmet almanız önerilir.


İSO Mühendislik alanında uzman ve deneyimli ekibi ile hizmet vermektedir. Sulu yerden ısıtma sistemleri ile ilgili hizmet ve bilgi almak için İSO Mühendislik’in iletişim adreslerinden ulaşabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp