İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Neden Sulu Yerden Isıtma Yaptırmalısınız

Neden Sulu Yerden Isıtma Yaptırmalısınız

Sulu yerden ısıtma son yıllarda daha popüler hale gelse de aslında geçmişi çok eskilere dayanan bir ısınma yöntemidir. Sulu yerden ısıtma sistemleri, Antik Roma’dan günümüze dek gelişim göstermiştir.

Son zamanlarda ısınma giderlerinin artışından da dolayı sulu yerden ısıtmanın ismini oldukça fazla kez duyar olmaya başladık. Bunun sebeplerinden ilki, sulu yerden ısıtma sistemlerinin diğer ısıtma sistemlerine göre bütçe dostu olması diyebiliriz.


Sulu yerden ısıtmanın tercih edilmesinin başka bir sebebi de ısıyı homojen olarak zeminden tüm alana yaymasıdır. Ayrıca sulu yerden ısıtma sistemleri, birçok farklı zemin türüne ve enerji kaynağına da uyumlu olarak çalışmaktadır. Üstelik zemine gömülü olduğundan sulu yerden ısıtma sistemi alanınızda ekstra yer işgal etmez. Şimdi detaylandırarak sulu yerden ısıtmanın tercih edilme sebeplerini açıklayalım.


Sulu Yerden Isıtma Ekonomiktir


Sulu yerden ısıtma sistemleri evinizin zemine döşendikten sonra ısınma giderlerinizi düşmesinin sebepleri vardır. Diğer ısıtıcılar yüksek enerji kullanarak ısınmayı sağlarlar. Sulu yerden ısıtma sistemlerinin zemindeki özel borularının içerisinde su dolaşımı vardır.

Bu su 30-40 derece gibi düşük bir sıcaklıkta olmasına rağmen eşit bir şekilde bulunduğu alanı ısıtmaya yeterlidir. Diğer ısınma yöntemlerindeki yüksek enerji kullanımı söz konusu olmadığı için sulu yerden ısıtma sistemleri bütçe dostudur.


Sulu yerden ısıtmanın ilk kurulumu aşamasında maliyetinin yüksek olduğu bilinmektedir ancak diğer ısıtma sistemlerine göre derin bir fark bulunmamaktadır. Birçok yapıya türü ve zemin biçimi fark etmeksizin uygulanabilmektedir.

İnşaat halindeyken uygulanması daha pratik biçimde gerçekleşebildiği gibi restorasyon veya tadilat işlemleri sırasında da sulu yerden ısıtma sistemleri döşenebilmektedir. Ayrıca birçok enerji kaynağı ile uyumlu kullanılabilmektedir.

Doğalgazlı kombilerden katı yakıtlı kazanlara, ısı pompalarından jeotermal enerji kaynaklarına hatta güneş enerjisine dahi entegre edilerek kullanılabilir. Sulu yerden ısıtma sistemlerinin ekonomik olmasının bir diğer sebebi termostat ile ısının ayarlanabilmesinden kaynaklanır.

Elle ayarlanır, yani manuel veya otomatik termostatlar sayesinde bulunduğunuz alanda istediğiniz ısı derecesini sabitleyebilir veya düşürüp yükseltebilirsiniz. Bu şekilde istediğinizden fazla enerji harcamamış olursunuz. Sulu yerden ısıtma diğer ısıtma sistemlerine göre ortam ve duruma bağlı olarak %20 civarında enerji tasarrufu sağlamaktadır.


Sulu Yerden Isıtma İnsan Sağlığına Uyumludur


Diğer ısınma sistemleri ile kuruyan havadan rahatsızlık yaşayan kişiler için sulu yerden ısıtma en kullanışlı ve sağlık açısından sorun yaratmayan ısınma sistemi olarak bilinir. Sulu yerden ısıtmanın yerdeki toz oluşumunu engellediği bilinmektedir.

Solunumla ilgili sağlık sorunları yaşayan kişiler için bu sebeple tercih sebebi olmaktadır. Sağlıklı bir insanın ayaklarının ısısının 23-25 derece aralığında olduğu bilinmektedir. Sulu yerden ısıtma tam da ayaktan verdiği ısı bu derece kalmasını sağlamaktadır.

Sağlık ile ilgili yerden ısıtmanın böcek oluşumuna sebep olmamasının bilinmesidir. Sulu yerden ısıtmanın sağlık açısından tercih edilmesinin sebebi homojen bir biçimde ısıyı tüm alana eşit yaymasıdır. Sağlık açısından sıcaklık değişiminin yaratacağı olumsuz koşullara sebep olmaz. Örneğin bir kalorifer peteğinin yanına yaklaştığınızda ısınırken odanın diğer bölümlerinde üşüyebilirsiniz.


Sulu yerden ısıtmada tüm alan eşit seviyede ısındığından hem tüm alanı kullanır hem de ısı değişkenliği gibi sebeplerden dolayı hasta olmazsınız. Sulu yerden ısıtma kullanılan ortamdaki nemi azaltarak kuruluğu da engel olur. Akar gibi canlıların barınmasına da olanak tanımaz.

Hatta tozdan rahatsız olan ve kişiler için ortamda toz tutacak halı, kilim gibi eşyaların kaldırılması adına da olanak sağlar. Isı zeminden geldiği için zeminin üzerine herhangi toz tutacak bir eşya sermek zorunda kalmayabilirsiniz. Bu sebeple astım gibi solunumla ilgili hastalıkları olan kişilerce tercih edilmesi olasıdır.


Sulu Yerden Isıtmanın Kullanım Ömrü Uzundur


Ekonomik olmasının yanı sıra sulu yerden ısıtma sistemleri aynı zamanda dayanıklıdır. Kullanılan malzeme ve uygulanan boru kalitesine göre değişimler gösterse de ilk döşendiği yıllarda uzun süre bakım istememektedir.


Sulu yerden ısıtma sistemleri diğer sistemlere göre ısınma giderlerinizi düşürdüğü gibi yıllık ve genel bakım masraflarınızı da azaltacaktır. Öyle ki kullanım biçimine göre ve kalitesine göre bazı sulu yerden ısıtma sistemlerinin 100 yıl gibi uzun süreli bir kullanım ömrü olduğu bilinmektedir.


Sulu yerden ısıtma sisteminin uygulandığı alan kullanılmaya devam edilip yakılmadıkça sistem kullanılmaya devam edilebilir. Siz de sulu yerden ısıtmanın avantajlarından yararlanmak istiyorsanız İso Mühendislik firmasından destek alabilir, öte yandan iletişim adreslerinden ulaşıp uygulayacağınız alan ile ilgili fiyat alabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp