İso Mühendislik - Logo - Beyaz

Sulu Isıtmanın Farkı Nedir? 

Sulu Isıtmanın Diğer Yöntemlerden Farkı
Neden Sulu Yerden Isıtma Sistemlerine Sahip Olmalısınız

Sulu ısıtma sistemleri, ya sıkça kullanılan bir diğer ismi ile sıcak sulu ısıtma sistemleri, bu isimlerinden de anlaşılabileceği gibi sıcak su yolu ile mekan ısıtma sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler son derece etkili ve kaliteli ısıtma sistemleridir. Isıtma ve ısınma ihtiyacı insanlık için her zaman en büyük ihtiyaçlar arasında gelmişlerdir. Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak sulu ısıtma sistemleri gibi ısıtma sistemlerinin değeri çok daha iyi anlaşılır. 

Peki ya sulu ısıtma sistemleri nelerdir? Bu soruya basit bir yanıt vermek gerekirse bu sistemler sıcak suyu çeşitli yöntemler kullanarak ve bu sayede mekanda dağıtarak ciddi anlamda ısıtan sistemlerdir. Sıcak sulu ısıtma sistemleri son derece etkili ve verimli ısıtma sistemleridir.

Etkili ve verimli ısıtma sistemleri olmalarının yanında sıcak sulu ısıtma sistemleri kullanıcıya ciddi anlamda bir konfor da sağlamaları ile bilinirler. Hatta ısıtma sistemleri arasında, konfor ve kullanım rahatlığı açısından en çok tercih edilen modeller genel anlamda sulu ısıtma sistemleridir.  

Konfor Yönünden Sulu Isıtmanın Diğer Yöntemlerden Farkı

Sıcak sulu ısıtma sistemleri diğer ısıtma sistemleri ile birçok açıdan farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar arasında en önemlileri ve en öne çıkanları sıcak sulu ısıtma sistemlerinin kullanıcılarına sağladığı rahatlık ve konfordur. Bu sistemler mekana inşaat ya da tadilat sırasında uygulanırlar.

Sıcak sulu ısıtma sistemleri bazı diğer ısınma sistemlerine kıyasla çok daha az enerji tüketimine neden olur. Bu açıdan bu sistemlerin doğa dostu oldukları kolaylıkla söylenebilir. Günümüzde sıcak sulu ısıtma sistemlerinin kullanım ciddi oranda artış göstermektedir.

Ve bu sistemlerin enerji anlamında yarattığı tasarruf sebebi ile gelecekte daha yaygın olması, daha fazla kişi tarafından kullanılması beklenmektedir. Bu sistemlerin diğer ısıtma sistemlerinden bir başka önemli farkı ise çok etkili olmaları ve mekanı istikrarlı bir biçimde tercih edilen ısıda tutabiliyor olmalarıdır.

Özellikle yerden ısıtma sistemleri üzerinde kullanılan sıcak sulu ısıtma uygulamaları gerçekten hem çok konforlu hem de çok etkili sistemler olarak bilinirler. 

Sulu Isıtma Sistemleri Nasıl Çalışır? 

Sulu ısıtma sistemleri kullanıcılarına ciddi anlamda bir konfor sağlamak ile birlikte son derece verimli ve etkili sistemlerdir. Bu sistemler, birçok farklı türde birçok farklı kaynak ve yöntem ile çalışabilirler. Sıcak sulu ısıtma sistemleri katı halde, sıvı halde ya da gaz haline olan yakıttan elde edilen enerji ile mekanı ısıtır.

Katı, sıvı ya da gaz halde olan bu gaz yardımı ile içerisinde bulunan suyu ısıtan sıcak sulu ısıtma sistemleri bir pompa yardımı ile bu suyu çeşitli kanallara iletir. Bu kaynaklar suyu ısıtmak ile beraber aynı zamanda ısıyı mekana ileten ve içeriye dağıtan kaynaklardır.

Örneğin bir radyatör, yerden ısıtma, bir fan coiler ya da bir hava apereyleri sistemi bu kaynaklardan bazılarıdır. Kazanda ısıtılmış olan sıcak su bu gibi kaynaklar yardımı ile mekanı ısıtır. 

Sıcak sulu ısıtma sistemleri için kullanılan yakıt katı halde, sıvı halde ya da gaz halinde olabilir. Her bir yakıt türü için uygun olan bir sistem bulunmaktadır. Bu yakıt türleri arasında yapılacak olan seçimi etkileyen en önemli faktör sahip olunan spesifik sıcak sulu ısıtma sisteminin hangi yakıt türüne uygun olduğudur.

Kullanıcı öncelikle kendi sıcak sulu ısıtma sisteminin türünü tespit etmeli ve bu ürün için uygun olan yakıt türünü tercih etmelidir. Aksi takdirde sistem gerektiği gibi çalışmayabilir, hatta sistemde ciddi anlamda arıza bile oluşabilir. Bu açıdan sulu ısıtma sistemlerinin hangi yakıt ile çalıştığını tespit etmek son derece kritik bir öneme sahiptir. 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
OUR HEAD PLUMBER
Willaim Wright

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

RECENT POSTS
FOLLOW US ON
×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp