İso Mühendislik - Logo - Beyaz
yerden ısıtma sistemleri

Kış aylarının oldukça sert geçtiği coğrafyalarda ısınma yöntemlerinin konforlu olması önemli bir detaydır. Konfor denilince akla gelen ilk ısınma yöntemi, günümüz özelinde yerden ısıtma sistemleridir. Yaşam alanlarındaki konfor ve rahatlığı bir seviye yukarı çekmek isteyen kişiler için yerden ısıtma sistemleri oldukça ideal bir seçenektir.


Sulu Yerden Isıtma Sistemi Hakkında


Yerden ısıtma sistemlerini zeminden yerden ısıtma şeklinde ifade etmek de mümkündür. Özellikle son birkaç senede Türkiye’nin pek çok bölgesinde popülerlik kazanması, hem ekonomik nedenlerle hem de sistemin daha geniş kitlelere ulaşması ile açıklanır. Sulu yerden ısıtma sistemi yeni gibi görünse de aslında oldukça köklü bir sistemdir.


Antik dönemlerden bu yana kullanılan yerden ısıtma sistemlerinin modernize edilmiş bir versiyonu olan sulu yerden ısıtma sistemi, her tarafı eşit bir şekilde ısıtır. Farklı kaplama malzemeleriyle uyumlu olan sistem, uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde kullanılır. İso Mühendislik farkıyla yaşam alanlarınız ve iş yerleriniz için sistemi kullanabilirsiniz.


Kullanım Alanları ve Avantajları


Hastaneler, camiler, hamamlar, sera ve bahçeler, villalar, konutlar, sulu yerden ısıtma sisteminin yaygın biçimde kullanıldığı alanlardır. Kullanım alanlarına baktığımızda genelde büyük ya da çok odalı yerleşkelerde öncelikli şekilde tercih edildiğini görmekteyiz.

Özellikle güneş enerjisi gibi sistemlerle beraber entegre edildiği zaman sulu yerden ısıtma sistemlerinde %30’a kadar tasarruf elde ettiği bilinir. Siz de yaşam alanlarınızdaki konfor seviyesini artırmak adına bu sistemle tanışabilirsiniz.


Normal koşullarda sulu yerden ısıtma sistemleri inşaat aşamasında gerçekleşir. Bu tip uygulamalar, sonucun daha başarılı olmasını sağlar. Fakat yine de arzu edilmesi halinde sistem sonradan da uygulanır. Fakat bu tip bir senaryoda hem süre uzar hem de bütçe biraz daha yükselir.


Neticede zeminden itibaren belli bir boşluk bırakmak gerekir. Bu da restorasyon hassasiyetinde bir çalışmayı zorunlu kılar. Sulu yerden ısıtma sistemleri, astım benzeri hastalara zarar vermez. Çünkü ortamda toz benzeri maddeler oluşturmaz. Isınma sistemleri içerisinde sulu yerden ısınma; dekorasyona, ortama, evin estetik ve fiziksel yapısına zarar vermeyen ender türlerden birisidir.


Sistem kurulumu sonrasında ev eşyalarınızın yerini değiştirmenize gerek kalmaz. Sisteme dair herhangi bir ibareye rastlayamazsınız. Tüm materyaller zeminin altında muntazam bir şekilde kalır. Yapılan araştırmalar, ayakların insanın en çok üşüyen bölgelerinden biri olduğunu göstermiştir. Yerden ısıtma yöntemleri, yapısı itibarıyla önce ayakların ısınmasına yardımcı olmaktadır.


Sistemde Nasıl Malzemeler Kullanılıyor?


Genel olarak homojen bir yapıya sahip olan sulu yerden ısıtma sistemlerinde işlevleri farklı olan malzemelerden yararlanılır. Isıtma boruları söz konusu sistemde çok önemli bir yerde durur. Boruların kalitesi ve sistemin kalitesi doğru orantılıdır. Sistemde yine önemli bir yere sahip olan sıcak su, kullanılan boruların içerisinden geçer. Bu boruların çapları genelde 14-20 mm aralığındadır.


Aynı şekilde modülasyon panelleri de aktif bir şekilde sistemde kendine yer bulur. Panellerin kullanılmasında amaç büyük ölçüde ısı yalıtımının sağlanmasıdır. Kullanıcılar için görünen tek nokta, dağıtım kutularıdır. Piyasada söz konusu ürünler çerçeveli kolektörler şeklinde de bilinir.


Sulu Yerden Isıtma Sistemlerinde Fiyatlar


Isıyı hep belli bir seviyede tutmayı başaran sulu yerden ısınma sistemlerinde fiyatlar, yaşam alanının yapısına göre değişir. Örneğin cami, okul gibi büyük alanlarda sistemin kurulumu uzun sürebilir. Fiyatta metrekare önemli bir kriter olarak ele alınır.

Ayrıca da kullanılan malzemenin kalitesi ve zemin kaplama materyalleri dikkate değer noktalardır. İso Mühendislik’in deneyimli ekibinden yararlanabilir ve sulu yerden ısınma sisteminin ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp