İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtma Sistemleri Neden Tercih Ediliyor

Türkiye gibi ülkelerde ısınma her daim çok ciddi bir problem olarak ele alınmaktadır. Kış aylarının oldukça sert geçtiği ülkemizde ısınma noktasında çok çeşitli opsiyonlar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan biri olan yerden ısıtma sistemi, sanılanın tersine esasen yeni bir yöntem değildir.

Sistemdeki çalışma mantığı ilkel bir şekilde de olsa tarih boyunca benimsenmiştir. Yerden ısıtma sistemlerinin kendi içinde ayrı türlere ayrıldığını görebiliyoruz. Bu türler arasında sulu yerden ısıtma sistemleri, İso Mühendislik’in doğrudan uzmanlık alanına girer.


Sistem Güvenli mi?


Sulu yerden ısıtma sistemlerinin güvenli olup olmaması, tamamen kurulumu gerçekleştiren firmanın profesyonellik anlayışıyla alakalıdır. İso Mühendislik gibi profesyonel firmalar, gerek inşaat aşamasında gerekse de restorasyon aşamalarında sulu yerden ısıtma sistemlerini yaşam alanlarınıza ya da iş yerlerinize dahil eder.

Sulu yerden ısıtma sistemlerinde evde yangın ya da benzeri bir olumsuzluk oluşturacak bir mekanizma söz konusu değildir. Zaten sistemin çalışma prensibi de yakından incelendiğinde bu tip risklerden söz etmenin olanaksız olduğu görülür.


Sulu yerden ısıtma sistemleri hem çok ekonomiktir hem de uygulandığı yerlere müthiş bir konfor katar. Elektrik faturalarında kış aylarında önemli bir fark yaratan sistem, konutlardan ofislere, camilerden hamamlara, yüzme havuzlarından sera ve bahçelere kadar pek çok farklı mekânda kolayca uygulanır. Tüm bu alanlarda kullanım amacı birbirinden farklı olabilmektedir.


Sıcak Suyun Kaynağı Değişebilir


Sulu yerden ısıtma sistemlerinde sıcak suyun kaynağı oldukça önemlidir. Sistem bu konuda herhangi bir kısıtlama yaratmaz. Yani bir kazan, ısı pompası ya da kazandan yararlanmak mümkündür. Kolektör üzerinden aktarılan sıcak su, zeminde dağılır ve ortamı çok kısa süre içinde ısıtır.

Çok uzun süre boyunca aynı düzeyde sıcağın eşit bir şekilde kalabilmesini sağlar. Isının homojen ve adil bir şekilde dağılması, bu sistemin en ayrıcalıklı özelliğidir. Sulu yerden ısıtma sistemini kuracağınız zaman özellikle dikkat etmeniz gereken bazı hususlar söz konusudur. Örneğin sistem içinde dolaşmakta olan suyun sirkülasyonu çok yüksektir. Bu nedenle de pompa seçiminin buna uygun şekilde yapılması gerekir.


Planlama gerçekleşirken sulu yerden ısıtma sisteminin zemin üzerinden yaklaşık 10 cm’lik bir paya ihtiyaç duyacağı unutulmamalıdır. Ayrıca inşaat aşamasındayken sistemi kurmak, maliyetlerin ciddi anlamda azalması anlamına gelir.

Bu süreçte sistemi kurmak, teknik ekip için de kolaylaştırıcıdır. Sulu yerden ısıtma sistemleri, teknolojik gelişmelere bağlı olarak dönüşüm yaşıyor. Bu sayede sistem, lüks oteller, AVM’ler ve villalar için de öncelikli bir tercih olarak ele alınıyor.


Sistem Dekorasyonu Olumsuz Etkilemez


Sulu yerden ısıtma sistemini kurduğunuzda ev dekorasyonunuz estetik açıdan olumsuz etkilenmez. Sistemi oluşturan tüm malzemeler zeminin altında gömülü halde kalır. Zaten sistemin yer kaplamaması, tercih edilmesindeki en önemli nedenler arasındadır.

Öte yandan güvenlik ve maliyet bakımından pek çok sistemin önünde yer alır. Sulu yerden ısıtmanın bir diğer ayrıcalığı da mekan içinde ısıyı eşit şekilde dağıtmadaki başarısıdır. Sistemin temizliğini oluşturmak da oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir.

Sulu yerden ısıtma sistemini kurmadan önce mutlaka kapsamlı bir fizibilite çalışması yapılmalıdır. İso Mühendislik’in profesyonel ekibi, bu süreçlerde size gerekli teknik desteği sunacaktır. En konforlu ısınma sistemlerinden biri olan sulu yerden ısıtma sistemlerine ilgi ülkemizde ilgi gün geçtikçe daha da artmaktadır.

Bu sistemde fiyatlar kaynağa, tercih edilen malzemelere ve metrekareye göre değişebilmektedir. Hem en güncel fiyatlar hakkında hem de sistemin kurulumuna ilişkin bilgi almak için İso Mühendislik’in uzman ekibiyle dilediğiniz zaman iletişim kurabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp