İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler

Bugün sulu yerden ısıtma hakkında merak edilenler konusunu işleyerek, ısıtma sistemleri tercihinizde işinizi kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.Son dönemlerin hiç şüphesiz ki en avantajlı ısıtma sistemlerinden biri olarak öne çıkan sulu yerden ısıtma, kimi zaman alttan ısıtma ismiyle de anılabilmektedir.

Yerden ısıtma sistemlerinin popüler bir türü olan sulu yerden ısıtma, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çalışma mantığı ve işleyişi açısından uzun senelerden bu yana benimsenen bir yöntem olan yerden ısınma, modern teknolojilerle beraber bugün çok daha geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır.


Sulu Yerden Isıtma Neden Bu Kadar Popüler?


Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sulu yerden ısıtma sistemleri, konutlarda ve iş yerlerinde önemli bir karşılık bulmayı başarıyor. Son derece verimli bir yöntem olan sulu yerden ısınma, faturalarda %30’a kadar varan bir tasarruf yaratıyor. Özellikle elektrik faturalarının kabarmaya başladığı günümüzde sulu yerden ısıtma benzeri sistemler, biri zorunluluğa dönüşmüş durumda.

Her türlü mekâna kolayca uygulanabildiği için büyük beğeni toplayan sistemin kurulumu son derece basittir. Genellikle inşaat aşamasında olan yapılarda sistem sorunsuz bir şekilde kurulur. Fakat daha sonradan fikir değiştirip söz konusu sisteme entegre olmak isteyen kullanıcılar da çözümsüz değildir.


Dikkatli bir restorasyon çalışması sayesinde sulu yerden ısınma sistemlerini evlerin ya da iş yerlerinin taban kısmına başarılı bir şekilde kurmak hayal değil! Teknoloji ile uyum içinde olan ve önemli bir gelişim içinde olan sulu yerden ısıtmanın en kilit özelliği, ısıyı eşit ve adil bir şekilde tüm alana yayabilmesidir. Bu özellik, bilhassa büyük ya da oda sayısının fazla olduğu mekânlarda müthiş bir işlev görüyor.

Odalara yerleştirilen termostatlar ısıyı her daim kontrol altında tutuyor. Belli bir sıcaklık seviyesinin altına düşüldüğü anda, mekânın alttan hızlı bir şekilde ısınmasını sağlıyor. Gün boyu ortamı tatmin edici bir şekilde sıcak tutan sistem, %100 performansla çözüm verir. Ayrıca toz ve benzeri oluşumlara izin vermediği için en sağlıklı ısınma sistemlerinden biri olarak kabul görür.


Farklı Mekânlarda Kullanılıyor


Oteller, hamamlar, seralar, bahçeler, daireler, villalar, sulu yerden ısınma sistemlerinin yaygın şekilde kullanıldığı yerlerden bazılarıdır. Uygulama aşamasında zemin kısma izolasyon malzemeler döşenir. Bu materyallerin hemen üstüne ise özel plastik borular yerleştirilir.

Sıvı akışkanlığını sağlayan ve sürekli bir devir daim yaratan borulara besleyici üzerinden su aktarılır. Söz konusu sistemi oluşturan parça ise kolektördür. Bu kolektörler yerden ısıtma sisteminin belli bölümlerine yerleştirilmektedir.


Hem pratik hem de sağlıklı bir ısınma yöntemi olan sulu yerden ısınma sistemlerinde dağıtıcılar ve borular, farklı enerji kaynakları ile uyum içinde çalışabilir. Mesela güneş enerjisinden yararlanmanız durumunda daha ciddi düzeyde tasarruf elde etme şansınız bulunur. Sistemi çalıştıran suyun ortalama 30 derece olması bile yeterlidir.


Sulu Yerden Isıtma Sistemlerinde Fiyatlandırma


Sulu yerden ısıtma sistemlerinde fiyatlar genelde metrekare cinsinden uygulanır. Bu nedenle sistemi kurduğunuz alanın genişliği ve özel durumları maliyetleri etkiler. Öte yandan inşaat aşamasında sulu yerden ısıtma sistemini kurmakla sonradan restorasyon uygulamak arasında da ciddi bir fark söz konusudur.

Ayrıca sistemde tercih edilen zemin kaplama malzemesi ve diğer materyallerin seçimi de fiyat üzerinden etkilidir. Her ne kadar sulu yerden ısıtma maliyetleri belli bir çıtanın üzerinde olsa da kullanıcılar fatura tasarrufu sayesinde bunu çok kısa süre içinde dengeleme şansı bulacaktır. Bu nedenle sistem, kullanıcılar tarafından uzun vadeli bir proje olarak değerlendirilmelidir.


Sulu yerden ısıtma sistemleri konusunda her daim profesyonel çözümler oluşturan İso Mühendislik ile iletişime geçerek siz de bütün bu ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp