İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtma ile Enerji Tasarrufu

Sulu yerden ısıtma ile enerji tasarrufu yapılabileceği artık bilinen bir gerçek. Geçmişten günümüze gelişerek tercih edilen bir ısınma sistemi olmuştur. Gelişen teknoloji sayesinde birçok zemine ve yapıya rahatlıkla uygulanabilmektedir. Günümüzde sulu yerden ısıtma sistemleri pek çok enerji kaynağından gücünü alabilmektedir.


Uygulaması genellikle inşaat aşamasında olan yapıların zemininde sulu yerden ısıtma boşluğu bırakılarak yapılır. Bunun yanı sıra restorasyon veya tadilat gibi işlemler sırasında da sulu yerden ısıtma sistemlerini yaşam ve çalışma alanlarınız için tercih edebilirsiniz. Şimdi birçok bakımdan avantaj sağlayan sulu yerden ısıtma ile ilgili detaylara ve avantajlara göz atalım.


Sulu Yerden Isıtmanın Uygulanması


Sulu yerden ısıtma sistemlerini yapınızın inşaat aşamasında zeminde gerekli boşluğun bırakılması ile bağlatabilirsiniz. Eğer sistemin döşeneceği yapı inşaat aşamasında değilse tadilat veya restorasyon aşamasında da gerekli alan açılarak sulu yerden ısıtma sistemi döşetebilirsiniz.


Bırakılan veya sonradan açılan zemindeki boşluğa sulu yerden ısıtma sisteminin özel boruları döşenir. Bu boruların içerisinde suyu dönüşüm içindedir. Temelde boruların içerisindeki suyun ısınması ile zeminden sıcaklık verir. Suyu ısıtmak için ise enerjisini pek çok kaynaktan alabilir. Doğalgazlı kombiden, güneş enerjisine kadar birçok enerji kaynağından gücünü alarak tüm alanı ısıtır.


Sulu Yerden Isıtmanın Giderleri


Sulu yerden ısıtma sistemi oldukça ekonomik bir ısınma biçimidir. Zemine ilk döşendiğinde dahi sonrasında gelecek düşük faturalarla masrafını karşılayabileceği bilinmektedir. Bunun sebebi ise sulu yerden ısıtma sistemlerinin fazla enerji harcamaması ve bakım masraflarının çok fazla olmaması gelir. Düşük enerji ile çalışmasının nedeni boruların kaynama noktasının neredeyse yarı ısısına kadar gelerek ısı vermesidir.


Yaklaşık 25-50 derece arasında verdiği ısı tüm alanı ısıtmasına yeterli derecededir. Diğer ısınma araçlarında ise çok yüksek enerji sarfiyatı olduğunu görmekteyiz. Bir yandan sulu yerden ısıtma sistemlerinin oldukça dayanıklı olduğu bilinir. Yeni bağlandığı yıllarda kaliteli hizmet, işçilik ve malzeme kullanılan bir sistemde herhangi bir bakım gerektirecek durum yaşanmamaktadır.

Diğer ısınma araçlarında olduğu gibi her yıl bakım gerektirmediğinden ısınma giderlerinizde olduğu gibi ısınma araçlarınızın bakım giderlerinde de düşüş yaşarsınız.


Sulu Yerden Isıtma ile Enerji Tasarrufunun Artıları


Sulu yerden ısıtma sistemleri düşük maliyetli olması sebebi ile bütçe dostudur. Ayrıca sulu yerden ısıtma aynı zamanda sağlık açısından da ayrıcalıklar sağlar. Toz ve akar oluşumunu engellediği için solunum ile ilgili sorun yaşayan kişilerin kullandığı bilinir.

Sunduğu diğer ayrıcalık ise bağlı olduğu tüm alanı eşit biçimde ısıtmasıdır. Tek bir alanda ısınma için bulunmanız gerekmez. Bağlı olduğu alanın herhangi bir noktasını değil tüm alanı ısıtır.


Sulu yerden ısıtmanın artılarından biri de bulunduğu alanda zemine gömülü olduğu için fazla yer kaplamamasıdır. Özgürce sulu yerden ısıtmanın olduğu alanlarda hareket edebilir, eşyalarınızın yerini zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Kalorifer peteği veya soba gibi yer kaplamadığından hareket özgürlüğünüz kısıtlanmaz. Sulu yerden ısıtma sistemleri yaşam alanlarınızda özgürlük ve rahatlık gibi pek çok ayrıcalık sunacaktır.


Sulu yerden ısıtmayı birçok zemin malzemesini üstüne döşeyebilirsiniz. Elinizde olan zemin malzemesi ister parke, ahşap ister doğal taş veya seramik olması fark etmez. Pek çok zemin malzemesi, yapı ve güç kaynağı ile entegre biçimde çalışmaktadır.


Doğru Adres İso Mühendislik


Alacağınız hizmetin mutlaka kaliteli olmasına özen gösterirseniz, uzun yıllar ısınma konusunda sorun yaşamazsınız. Bunun için alanında uzman sulu yerden ısıtma sistemi uygulayıcısı ekipleri tercih etmelisiniz. İso Mühendislik deneyimli kadrosu ile sulu yerden ısıtma sistemleri konusunda fark yaratan bir ekibe sahiptir. İletişim adreslerinden ulaşıp sulu yerden ısıtma sistemlerinin uygulama alanlarına göre fiyat bilgisi alabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp