İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtma Sistemi İle Konforlu Alanlar

Sulu yerden ısıtma konforu ile yaşadığımız ve kullandığımız alanları en ideal şekilde ısıtmak mümkün. Düşük enerjili, alttan ısınan, oldukça temiz ve basit bir sistem olarak sulu yerden ısıtma ile kullanım alanlarını konfora ulaştırmaya ne dersiniz? Sulu yerden ısıtma sistemleri ile bu mümkün.

Hem ekonomik açıdan hem de konfor açısından oldukça tercih edilen sulu alttan ısıtma sistemi kullanmak, en sık görülen sistemlerdendir. Isının alttan yayılması ve zemini ısıtarak mekana aşağıdan ısı dağılımı sağlaması ile insan anatomisine en uygun ısınma sistemini oluşturur.

Uygulama kolaylığı sağlaması ve olası sorunlarının az yaşanması bakımından günümüzde bir çok insan tarafından tercih edilmektedir. İnşaat veya tadilat halindeki alanlarda rahatça uygulanabilecek olan sulu borulu yerden ısıtma kullanıma açılmış alanlarda uygulanamamaktadır.

Sulu Yerden Isıtmanın Kullanım Alanları Nerelerdir?

Sulu Yerden Isıtmanın Kullanım Alanları

Kapalı veya açık alanlarda uygulanabilen bir yöntem olan sulu yerden ısıtma, kullanım alanı olarak oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Yaşam ve çalışma alanlarının ısınmasını ve daha konforlu bir kullanım alanı yaratması, yerden tasarruf edilmesi gibi sebeplerle çokça tercih edilmektedir.

Ev gibi özel ve alan olarak daha küçük mekanlardan, işletmelere, alışveriş merkezlerine, büyük camilere, kamu kurumları ve kuruluşlarına, hastane gibi geniş ve hijyen açısından da önemli olan yerlere, restoranlara, büyük holding ve şirket binalarına, köprülere, halı sahalara, stadyumlara, okullara ve hamamlar gibi daha bir çok alana uygulanabilmektedir.

Modern bir ısıtma sistemi olarak kabul edilen sulu yerden ısıtmanın kullanım alanları tasarlanan proje kapsamına göre uygulanarak en optimum fayda sağlanmaktadır.
Uzun ömürlü olması da diğer bir tercih sebebi olarak görülmektedir.

Sulu Yerden Isıtmanın Faydaları Nelerdir?

Sulu yerden ısıtma sistemi hem sağlıklı hem de konforlu bir tercih olarak hızlı bir ısıtma sağlamaktadır. Kullanıldığı her alana rahatlık sağlayan sulu yerden ısıtma sistemi, oluşturulan proje bazında gerçekleştirilen, profesyonel uygulamasıyla nitelikli bir sonuç almak kaçınılmazdır.

Bu bağlamda uzun yıllar kullanılabilecek, konforlu bir yerden ısıtma sistemi kurulmuş olur. Özellikle sulu yerden ısıtmanın faydaları bununla sınırlı olamayacak kadar fazladır.

Temizlik ve hijyen bunların başında gelir. İs ve toz sirkülasyonunun en aza indiği bu uygulama ile hem alerjenlere karşı hem de kire karşı daha efektif bir kullanım alanı oluşturulmuş olur.

Sulu yerden ısıtma aynı zamanda havaya nem vereceği için, kuru havanın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini kıracaktır. Kalorifer petekleri bulunmayacağı için de hem hareket kolaylığı sağlanır, hem de yerden tasarruf edilir.

Özellikle jeotermal ısıtma olarak da bahsi geçen sulu yerden ısıtma, yeni inşaa sürecindeki projeler için ilk favoridir. Döşeme kolaylığı, enerji tasarrufu yanında, radyan ısı olarak yerden ısıtma en doğal ve en konforlu ısıtmadır.

Uygulanan alanın yumuşak bir ısı geçişi ile ısınmasına ve yaşayanların kolayca adapte olmasını sağlar. Diğer bir sulu yerden ısıtmanın teknik olarak da avantaj ve faydaları vardır. Düşük sıcaklıktaki suyu dolaştıran sulu yerden ısıtma sistemi, ısı pompalarıyla suyu ısıtma çok verimli olarak çalışacaktır.

Dekorasyonda size daha fazla alan kalacak ve göze kötü ve fazla görünen paneller olmayacaktır. Ev kazaları konusunda da en düşük riskli ısıtma sistemi olan sulu yerden ısıtma, küçük çocukların yanma veya kurcalama risklerine karşı fayda sağlayacaktır. Yerden ısıtma sisteminde kaçak olma ihtimali çok düşüktür.

Yerden Isıtma Kullanılacak Alanda Kullanılabilecek Yer Malzemeleri

Yerden ısıtma veya başka bir deyişle alttan ısıtma için en uygun zemin malzemesi parke döşeme veya ahşaptır. Bu tarz malzemeler yüzeyde sabit sıcaklık dağılımı sağlar. Halı kaplama da uygulanabilecek bir yer malzemesi olup, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Çoğu kaliteli halı üreticisi yerden ısıtmaya uygun, sıcaklığı fazla emmeyen malzemeler kullansa da özellikle bu konuya dikkat edilmesi önerilir. Yerden ısıtma için en iyi performansı sağlayacak olan diğer bir malzeme ise; fayans, yer karosu ve doğal taş zemin kaplamalarıdır. Isıyı neredeyse hiç emmeyen bu malzemeler sayesinde ısı kaybı neredeyse hiç olmayacaktır.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp