İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtma Sistemi ile Tanışmanın Tam Vakti

Türkiye gibi kış aylarının oldukça zorlu şekilde geçtiği ülkelerde ısınma yöntemleri müthiş bir çeşitlilik gösterir. Doğalgaz ve klima gibi opsiyonlar genel olarak ön plana çıksa da son zamanlarda geleneksel bir yöntem olan yerden ısıtma sistemlerinin yeniden trend olmaya başladığını görüyoruz.

Yerden ısıtma sistemleri pek çok kaynakta zeminden ısıtma ismiyle de anılır. Bu ekonomik ve işlevsel ısınma yöntemi kullanıcılara önemli ayrıcalıklar sunar.


Sulu Yerden Isıtma Neden Popüler?


Bilhassa son zamanlarda elektrik faturalarındaki sert artışlar, insanları bu tip ısınma yöntemlerine yöneltmiştir. Kullanıcı memnuniyetinin çok yüksek olduğu bu yöntemle beraber %30 civarında tasarruf sağlamak mümkündür.

Hatta güneş enerjisi gibi kaynaklarla entegre çalışması durumunda yerden ısıtma sistemleri daha fazla tasarruf sağlar. Yerden ısıtma sistemleri de kendi içinde farklı sınıflara bölünmüştür. Bu sınıflar arasında sulu yerden ısıtma sistemlerine ayrı bir vurgu yapmak gerekir.


Sulu yerden ısıtma sistemi her ne kadar son 5-6 senede bir popülerlik kazansa da esasen kökenleri çok eskilere uzanır. Sulu yerden ısıtma, İso Mühendislik’in ana branşlarından birisidir. Bu nedenle sulu yerden ısıtma çözümleriniz için çok uzaklara gitmenize gerek yoktur. İso Mühendislik’in profesyonel ekibinden 7/24 destek alabilirsiniz.


Sulu yerden ısıtma sistemleri çalışma güvenliği ve risk açısından en çok güven veren yöntemlerden birisidir. Bu nedenle yangın ya da benzer bir durum söz konusu olmaz. Sistemin hem ekonomik hem de işlevsel olduğu düşünülürse oluşan talebi anlamak daha da mümkün olur.


Sulu Yerden Isıtma Sisteminin Özellikleri


Sulu yerden ısıtma sistemlerinde uygulamanın inşaat aşamasında yapılması artı bir değer katar. Özellikle sistemin daha kolay ve hızlı bir şekilde kurulmasının yanında maliyetler açısından da bu seçenek tavsiye edilir. Sonradan uygulama yapıldığında zeminde bir boşluk bırakılması zorunlu olduğu için detaylı bir restorasyon işlemi devreye girer. Bu da maliyetlerin görece artması anlamına gelir.


Sulu yerden ısıtma sistemlerini yaşam alanlarınıza dahil ettiğinizde konfor seviyesini ciddi ölçüde artırabilirsiniz. Söz konusu sulu yerden ısıtma sistemi olduğunda kullanım alanı ve amacı değişebilir. Bu sistem örneğin sera, bahçe ve hamamlarda ya da otel, hastane, villa, cami gibi farklı farklı alanlarda kendine yer bulur.


Öte yandan sıcak suyun ana kaynağında da değişim olabilir. Örneğin kazandan ısı pompasına kadar değişik kaynaklardan faydalanmak olasıdır. Sıcak su kolektör üstünden aktarılır ve zemin üzerinde eşit şekilde dağılır.

Sistemin en güzel taraflarından bir tanesi de mekan ne kadar büyük olursa olsun, ısının tam anlamıyla eşit şekilde dağılmasıdır. Bu sayede odalar arasında keskin ısı farkları ortaya çıkmaz ve hastalık riskleri ortadan kalkar. Bu durum özellikle çok büyük mekanlarda önemli bir anlam kazanır.


Su sirkülasyonunun yüksek olduğu sistem, ısıyı genellikle belli bir seviyede tutmayı başarır. Sistemde kullanılacak pompa seçimi de bu doğrultuda yapılmalıdır. Sulu yerden ısıtma sistemlerinde toz benzeri oluşumlar söz konusu değildir. Astım hastaları için bu açıdan oldukça güvenilir bir sistemdir.


Ev Dekorasyonu Etkilenmez


Teknolojik gelişmelerle beraber verimlilik ve güvenilirlik düzeyi daha da artan sulu yerden ısıtma sistemleri ayrıca ev dekorasyonunuzu olumsuz yönde etkilemez. Sisteme dair hemen hemen tüm ekipmanlar zemin içerisinde gömülü kalır.


Sisteme dair herhangi bir ibare kalmayacağı için sulu yerden ısıtma sistemi estetik açıdan rahatsız edici bir durum yaratmaz. Son dönemlerde lüks villalarda ve alışveriş merkezlerinde de sıklıkla kullanılan sulu yerden ısıtma sistemlerinde doğru fizibilite çalışması ve planlı bir uygulama çok önemlidir.

Hızlı, güvenli ve profesyonel bir uygulama için sulu yerden ısıtma konusunda marka olmayı başarmış olan İso Mühendislik’ten destek alabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp