İso Mühendislik - Logo - Beyaz

Son dönemlerde ciddi bir popülerlik kazanan sulu yerden ısıtma sistemleriyle tanıştınız mı? Günümüzde özellikle elektrik faturalarının astronomik seviyelere çıkması, ısınma konusunda insanları farklı ve yaratıcı çözümlere itmiştir. Bu dönemde keşfedilen sulu yerden ısıtma, esasen oldukça köklü bir sistemdir.


Çalışma prensibi itibarıyla yüzlerce yıldır başarılı bir şekilde kullanılan sistem, şimdi ileri teknolojik olanaklarla beraber adeta sınıf atlamıştır. Sulu yerden ısıtma nedir, kullanım alanların nerelerdir ve çalışma prensibi nasıldır? Gelin bu sorulara İso Mühendislik ayrıcalığıyla yanıtlar vermeye çalışalım.


Sulu Yerden Isıtma Sistemi Nedir?


Sulu yerden ısıtma, esasen yerden ısıtma sistemleri olarak genelleyebileceğimiz ısınma yöntemlerinin bir türüdür. Son yıllarda ciddi bir ivme kazanmasının en önemli nedeni tahmin edileceği üzere yarattığı tasarruftur. Sulu yerden ısıtma sistemlerini benimseyen konutlar, %30 civarında tasarruf elde edebilmektedir.

Ülkemiz de dahil olmak kaydıyla pek çok ülkede söz konusu sistemin benimsendiğini söyleyebiliriz. Verimli olmasının yanında pek çok farklı mekana kolayca uygulanabilmesi, bu sistemi daha da ayrıcalıklı kılıyor.
Sistem, ısıyı ilgili mekanlara eşit bir biçimde yaymaktadır.

Ayrıca değişik vana türlerine de sorunsuz bir şekilde adapte olur. Isı kaybını ortadan kaldıran sistem, performans açısından maksimum verimlilik sunar. Pratik bir yöntem olmasının yanında aynı zamanda çok sağlıklı bir yöntem olarak da öne çıkan sulu yerden ısıtma, değişik enerji kaynakları ile uyumludur. Örneğin güneş enerjisi ile kullanıldığında çok daha yüksek bir tasarruf sağlamak mümkün hale gelir.


Profesyonel bir ekip desteğiyle sulu yerden ısıtma sistemlerine dahil olmak istiyorsanız İso Mühendislik ile iletişim kurmanız yeterlidir. Yerden ısıtma sistemlerinde branşlaşan İso Mühendislik, aynı zamanda güvenli bir şekilde bakım garantisi de sunar.


Sulu Yerden Isıtmanın Artıları


Her ne kadar sistem maliyetleri diğer ısınma sistemlerine göre pahalı olsa da neticede uzun yıllar boyunca güvenli ve sorunsuz bir şekilde kullanılacağı için, enerji tasarrufları sayesinde ne denli doğru bir seçim yaptığınızı göreceksiniz. Sistemi oluşturan suyun sıcaklığı ortalama 30-40 derece civarındadır.

İnşaat esnasında sulu yerden ısıtma sistemlerini kurmak elbette büyük bir ayrıcalık sağlar. Ancak daha sonradan da başarılı bir restorasyon çalışması ile beraber zemine sistemi kurmak mümkündür. Sulu yerden ısıtma sistemlerinde her türlü kaplama malzemesi kullanılabilir.


Her tarafı eşit bir şekilde kullanılmasından dolayı çok geniş alanlarda bile sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Yeni ve modern konutların önemli bir kısmında artık yerden ısıtma sistemlerine doğru bir kayış söz konusu. Sistem, kimi zaman zeminden ısıtma ismiyle de anılır. İzolasyon straforları yerleştirildikten sonra sıcak suyun geçtiği plastik borular döşenmeye başlanır. Bu boruların oksijen bariyerli olması önemlidir.


Yaşam alanlarınızı uzun süre boyunca belli bir sıcaklık seviyesinde tutmayı başaran sistem aynı zamanda sağlıklıdır. Ortamda toz oluşumlarına izin vermez. Ayrıca ev dekorasyonuna zarar verecek kötü bir görüntüye izin vermez.

Çünkü zemin üzerinde sisteme dair dikkat çekici bir herhangi bir ibare bulunmaz. Klasik ısınma yöntemlerini arkanızda bırakarak tasarruf odaklı çözümler sağlayabilirsiniz. Bunun için sulu yerden ısınma yöntemini bir an önce keşfetmenizi tavsiye ederiz.


İso Mühendislik’ten Bilgi Alabilirsiniz


Uygun maliyetleriyle bütçe dostu olan sulu yerden ısıtma teknolojisi, genel olarak otellerde, konutlarda, villalarda, hamamlarda, kurumsal mekanlarda, camilerde, hastanelerde vs. kullanılmaktadır. Hatta son zamanlarda bu sistem, sera ve bahçe gibi alanlarda da sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.

Kullanım alanı, kurulacak alanın büyüklüğü ve fiziksel anlamda özel durumlar, fiyat üzerinde etkilidir. Sulu yerden ısıtma fiyatları çoğunlukla metrekare cinsi üzerinden hesaplanır. Detaylı fiyat bilgisi almak ya da fiyat kriterleri hakkında görüşmek için İso Mühendislik’in uzman ekibine ulaşabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp