İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtma Sistemleri Neden Tercih Ediliyor

Sulu yerden ısıtma sistemleri günümüzde oldukça popüler bir hal aldı. Söz konusu sistemin tarihi, Antik Roma dönemine kadar uzanırken son yılların değişen teknolojisiyle daha da kullanışlı hale geldi. Bugün sulu yerden ısıtma sistemleri neden tercih ediliyor sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.


Sulu yerden ısıtma sistemleri genellikle binalara döşenen özel boruların içerisindeki suyun devir daimi mantığıyla çalışır. Bu sistemin genellikle binalara inşaat aşamasında yapıldığı bilinir ancak sadece inşaat aşamasında değil binaların tadilat veya yenileme işlemleri sırasında da uygulanabilir.

Sulu Yerden Isıtma Sistemleri Neden Tercih Ediliyor


Oldukça konforlu bir ısınma sağlayan sulu yerden ısıtma sistemlerinin sağladığı kolaylık ve konforun detaylarını yazımızda aktaralım.


Sistem Hakkında Temel Bilgiler


Sulu yerden ısıtma sistemleri ekonomik açıdan kullanıcı dostu bir ısınma biçimidir. Apartman dairesi, müstakil ev tipindeki yapılarda rahatlıkla uygulanabilir. Okul, hastane, camii gibi kamu hizmeti veren mekanlarda veya kapalı yüzme havuzu, hamam gibi alanlarda da tercih edilebilir. Sulu yerden ısıtma sistemlerinin döşenmesi için özel bir zemine veya özel bir ısı kaynağına ihtiyaç yoktur. Parke, laminant, fayans, doğal taş veya ahşap zeminlere rahatlıkla uygulanabilir.


Sulu yerden ısıtma sistemleri için ayrıca bir ısı kaynağı satın almanıza da gerek kalmaz. İster doğalgazlı bir kombi, ısı pompası veya katı yakıtlı kazandan gücünü alabilir. Aynı zamanda sulu yerden ısıtma sistemleri güneş enerjisi ve termal enerji kaynaklarından da gücünü alabilir. Diğer ısınma sistemlerine göre daha ekonomik olmasının ise asıl sebebi daha az enerji harcamasıdır.

Diğer ısıtma sistemlerinde sıcaklık sağlaması için yüksek ısı harcanır. Sulu yerden ısıtma sistemlerinde ise 25 ile 50 derece gibi sıcaklık zeminden gelmektedir. Doğal olarak bu durum, ciddi bir enerji tasarrufuna sebep olacaktır.


Bakım Giderlerini Azaltın


Sulu yerden ısıtmanın diğer tasarruf sağladığı alan ise bakım giderleridir. Isıtma sistemlerinin bakım maliyetleri de günümüzde oldukça artmış durumdadır. Hem ısınma giderleri hem de ısıtma sistemlerinin bakım maliyetlerinin yüksek olan kullanıcılar için sulu yerden ısıtma sistemleri ekonomik bir sonuç olacaktır diyebiliriz. Sulu yerden ısıtma sistemleri ilk uygulandığı yıllarda bakım istemediği bilinmektedir.


Elbette durum iyi bir mühendislik hizmeti alınması, malzeme ve işçilik kalitesi gibi kriterlere göre değişikler göstermektedir. Ancak kaliteli bir hizmet ve malzeme ile uygulanan sulu yerden ısıtma sistemlerinin oldukça dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer ısınma sistemlerindeki yıllık bakım maliyetleri konusunda sulu yerden ısıtma sistemlerinin maliyetinin düşük olması hatta bakım gerektirmemesi sebebi ile bakım giderlerinde de tasarruf sağlamış olursunuz.


Sulu yerden ısıtma sistemleri fazla güç harcamadan tüm alanı eşit şekilde ısıttığı gibi yaşam alanlarınızda gereksiz yer işgal etmez. Zeminin altına döşenmiş borular ekstra alan kaplamadığından yaşam alanlarınızda özgürce hareket edebilir, istediğiniz biçimde dekorasyon değişikliği yapabilirsiniz.


İso Mühendislik ile Tanışmanın Tam Zamanı


Evlerinizde veya iş yerlerinizde zemine döşenen özel borular sayesinde ısı her alana homojen bir biçimde yayılır. Sistemin olduğu tüm alan, eşit biçimde ısındığından insan sağlığına uygunluğu açısından da tercih edilmektedir.


Tercih edilmesinin bir başka sebebi ise yerde oluşacak toz ve akarları engellemesidir. Ayrıca sulu yerden ısıtma sistemleri döşeli olduğu alandaki havayı kurutmaz. Solunum rahatsızlığı ile ilgili sorunu olan kişilerin sulu yerden ısıtma sistemlerini tercih ettikleri bilinmektedir. Sulu yerden ısıtma sisteminizin ısısını manuel veya otomatik olarak ayarlanabilir termostatı sayesinde istediğiniz ısıya getirebilirsiniz.


Sulu yerden ısıtmanın tüm ayrıcalıklarından yararlanmak; sağlıklı, ekonomik, konforlu ve rahat bir biçimde ısınabilirsiniz. Bunun için daima kaliteli malzeme, kaliteli işçilik ve kaliteli bir mühendislik hizmeti almanız önerilir. İso Mühendislik uzman ekibinin deneyimlerinden yararlanmak ve yaşam alanlarınızı ısıtmak için iletişim adreslerden ulaşabilirsiniz. İso Mühendislik’ten alanlarınızın metrekaresine göre fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp