İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtma Sistemi Maliyetleri
Sulu Yerden Isıtma Sistemi MaliyetleriYerden Isıtma maliyet

Yerden ısıtma sistemlerinin son dönemde oldukça yaygınlaştığı gözlemlenebilir. Bu durumu elbette tesadüfler neticesinde açıklamak olanaksızdır. Yerden ısıtma sistemleri özellikle geniş kullanım olanakları ve sağladığı somut avantajları ile fark yaratır.

Bu sistemleri de kendi içinde gruplandırmak mümkündür. Sulu yerden ısıtma sistemi, yerden ısıtma sistemleri arasında önemli bir popülerliğe sahiptir. Ülkemizde sulu yerden ısıtma sistemlerine yoğun bir talep söz konusudur.


Türkiye’de bu sistemden çok daha yüksek verimlilik elde etmek olasıdır. Farklı ısınma yöntemlerine göre çok daha uygun uygulama ve bakım maliyetlerine sahip olan sistem, gün geçtikçe daha da geniş alanlarda karşılık bulmaya başlamıştır.

Sistemin tüm alana kolayca yayılması ve aynı zamanda alanları eşit düzeyde ısıtabilmesi önemli bir detaydır. Hatta bu sistemi farklı kılan ana unsurlardan biri olduğu aktarılabilir.


Sistem Önemli Bir Tasarruf Sağlıyor


Sulu yerden ısıtma sistemi yalıtım konusunda oldukça güven verir. Roma döneminden bu yana farklı biçimleriyle kullanılmaya devam edilen sistem sayesinde hamamlardan konutlara kadar pek çok farklı mekanı ısıtmak mümkün hale gelmiştir.

Sulu yerden ısıtma, kimi zaman “zeminden ısıtma” gibi bir isimle de anılabilmektedir. Hava geçirmediği için yalıtım özellikleriyle güven veren sistem, elektrik kullanım bedellerinin çok yüksek olduğu günümüzde son derece cazip bir opsiyondur.


Sulu yerden ısıtma sistemlerini benimseyen konutlarda %30’lara varan tasarruf önlemleri söz konusudur. Sistemde benimsenen teknoloji gittikçe gelişse de temel mantık her daim aynıdır. Uygulama özeline zemin alanına özel izolasyon straforları konulur.

Söz konusu materyallerin üstüne, içinden sıcak su akışı olan plastik borular döşenmektedir. Borular ile kombi ya da kazan arasında bir bağlantı oluşturulur. Su transferi tamamen kazan veya kombi üzerinden yapılmaktadır. Bu noktada da su ve kollektör bağlantıları ya da kollektör dolabı montajı yapılır.


Sulu yerden ısıtma sistemleri tamamlandığı zaman uygulama alanlarında herhangi bir iz kalmaz. Çünkü tüm materyaller zeminin altında kalır ve dekorasyon zarar görmez. Genellikle sulu yerden ısıtma sistemlerine inşaat aşamasında iken başvurmak daha sağlıklıdır.

Fakat yine de restorasyon işlemleriyle beraber hassas bir işlem neticesinde sistemi oluşturmak mümkündür. Sulu yerden ısıtma sistemlerinin sonradan oluşturulması ne yazık ki maliyetleri bir nebze yükseltebilir. Bu nedenle inşaat aşamasında sistemi kurmak, önerilen bir durumdur.


Sulu Yerden Isıtma Hangi Mekânlarda Uygulanıyor?


Elektrikli ya da karbonlu yerden ısıtma sistemlerine göre daha fazla tercih edilen sulu yerden ısıtma sistemleri pek çok mekân için uygundur. Bu mekanlar arasında elbette konutları ilk sıraya yerleştirmek mümkündür. Aynı şekilde villalar da sulu yerden ısıtma sistemlerinin yaygın olarak benimsendiği mekanlardan birisidir.


Öte yandan yukarıda da belirttiğimiz üzere hamamlardaki ısıtma sistemleri için de bu yönteme başvurulur. Bugün otellerde, hastanelerde, çeşitli kurumsal alanlarda, camilerde sulu yerden ısıtma sistemlerine rastlamak mümkündür. Ayrıca seralarda ve bahçelerde de farklı amaçlarla bu sistem benimsenebilir.


Sulu Yerden Isıtma Fiyatları


Sulu yerden ısıtma sistemlerinde fiyatlar genellikle metrekare hesabı üzerinden gerçekleşir. Bu nedenle alanınızın büyüklüğü ya da küçüklüğüne göre detaylı bir hesaplama oluşturulur ve size gerekli fiyat çıkartılır. Bunun dışında doğal olarak kullanılabilecek tüm malzemeler, sistemi kalitesini ve fiyatını doğrudan etkiler.


Bilindiği üzere sulu yerden ısıtma sistemlerinde çok sayıda farklı zemin kaplama malzemesi kullanmak mümkündür. Bu malzemeler arasında yapacağınız tercihler, fiyat üzerinde etkili olur. Bu arada yukarıda da vurguladığımız üzere inşaat aşamasında sistemi kurmanız size maliyet avantajı yaratır. İso Mühendislik’in profesyonel ekibi ile iletişim kurarak en güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp