İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtma ile Tasarruf Sağlayın

Sulu borulu yerden ısıtma ya da borulu yerden ısıtma isimleri ile de bilinen sulu yerden ısıtma sistemleri mekanın zemin döşeme alanının alt kısmına yerleştirilen ve mekanı ısıtmaya yarayan bir ısıtma sistemidir. Bu sistemler zemin altına döşenen özel borular yardımı ile içlerinde bulunan suyun sirkülasyon sürecini sağlayarak mekanı ısıtırlar. 

Sulu yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan sıcak suyu elde etmek için kullanılan kaynaklar değişim gösterebilir. Sıcak su doğal gaz yardımı ile elde edilebildiği gibi bir katı yakıtlı kazan, ısı pompası ya da bir jeotermal kaynak yardımı ile elde edilebilmektedir. 

Mekanlarda Sulu Yerden Isıtmanın Artıları 

Sulu yerden ısıtma sistemlerini hali hazırda inşaatı tamamlanmış olan mekanlara sonradan eklemek oldukça zor bir süreç olacaktır. Sulu borulu yerden ısıtma sistemleri genelde mekana inşaat aşaması ya da tadilat aşamasında uygulanırlar. Sulu borulu yerden ısıtma sistemleri mekanın zemin alanının bir miktar yükselmesine sebep olabilir. Bu yükselme ufak oranlarda değişim gösterebilmek ile birlikte ortalama 6 santimetre ile 8 santimetre yüksekliğinde olacaktır. 

Sulu yerden ısıtma sistemleri kullanılmakta oldukları mekana bir takım avantajlar sağlarlar. Bu avantajların en başında bu sistemlerin enerji bakımından tasarruf sağlıyor olmaları gelir. Sulu borulu yerden ısıtma sistemlerinin kullanılmakta oldukları mekanda kayda değer oranda daha az enerji harcadıkları gözlemlenmiştir. Bu durum standart yerden ısıtma sistemlerinde de aynıdır. Yerden ısıtma sistemleri tüm zemine uygulandıkları için mekanı eşit düzeyde ısıtırlar ve bu ısıyı muhafaza etmek konusunda diğer ısıtma sistemlerine oranla çok daha başarılı ısıtma sistemleridir.  

Buna ek olarak sulu yerden ısıtma sistemleri son derece güvenli ve sağlam ısıtma sistemleri olarak bilinirler. Sulu borulu yerden ısıtma sistemleri eğer gerekli kalitede ürünler kullanılarak uygulanırlar ise daha uzun ömürlü olacak ve kullanıldıkları süre boyunca kalitesiz ısıtma sistemlerine göre çok daha etkili ve çok daha verimli sistemler olacaklardır.  

Kullanım Ömründe Sulu Yerden Isıtmanın Artıları 

Sulu yerden ısıtma sistemleri son derece uzun ömürlü sistemlerdir. Teorik olarak, bu işlemlerde kullanılmakta olan maddelerin ömrü 400 yıla kadar uzatır. Burada sulu yerden ısıtma sistemlerinin kullanım ömürlerini belirleyecek olan en önemli faktör kullanılan ürünlerin kalitesinin yanı sıra işleniş sırasında gösterilen uzmanlıktır. Bu işlemler son derece zor ve ustalık gerektiren işlemlerdir. Sulu yerden ısıtma sistemleri uygulamalarında, standart yerden ısıtma uygulamalarında olduğu gibi proje hizmeti almak, sonrasında ise mühendislik hizmeti almak şarttır. 

Sistemin rahat, etkili ve verimli bir biçimde çalışabilmesi ve bunu istikrarlı bir şekilde yapabilmesi, uzun ömürlü olabilmesi için öncelikle binanın mimarlık projesi üzerinden ısı kayıp verileri alınmalıdır. Bu ve diğer gerekli veriler hesaplanmalı, sonrasında mühendislik aşamasına geçilmeli ve fiziksel olarak işleme başlanmalıdır. Bu sistemler de standart yerden ısıtma sistemleri ve daha bir çok ısıtma sistemi uygulaması gibi bir termostat ile kontrol edilirler.  

Tüm bu avantajlarının yanında sulu borulu yerden ısıtma sitemleri ufak bir dezavantaja sahiptir. Sulu yerden ısıtma sistemleri de standart yerden ısıtma sistemleri gibi kısa süreli kullanımlar için pek uygun sistemler değillerdir. Bu sistemler kısa kullanımlarda gereksiz enerji kaybına neden olabilirler. Ancak bu durumu uzun zamanlı kullanımda sağlamakta oldukları kayda değer oranda enerji tasarrufu ile kolayca telafi ederler. 

Sulu yerden ısıtma sistemleri kurulum aşamasında üç adet üründen oluşurlar. Bu ürünlerden ilki standart yerden ısıtma sistemlerinde de kullanılmakta olan yerden ısıtma borusudur. İkincisi ise sistemin izolasyonunu sağlayan modülasyon panelidir. Üçüncü ve son parça ise dağıtımı ve kontrolü sağlamaya yarayan kollektor kutusudur. 

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp