İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtmayla Tanışmanın Tam Sırası

İnsanların yerden ısıtma sistemlerine olan merakı günümüzde bariz bir şekilde artmış durumda. Doğal olarak sisteme dair akıllarda pek çok soru işareti oluşuyor. İso Mühendislik olarak sulu yerden ısıtma noktasında aklınıza takılan her türlü soruyu hızlı bir şekilde yanıtlamaya hazırız.

Sulu yerden ısıtma sistemleri genel anlamda yerden ısıtma sistemlerinin bir türü olarak değerlendirilir. Hem ülkemizde hem de tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan sistem, hem verimlilik hem de tasarruf anlamında önemli geri dönüşler sağlıyor.


Sulu Yerden Isıtma Yeni Bir Sistem mi?


Esasen geçmişi oldukça eskiye uzanan sistemin bugün teknoloji ile beraber yön değiştirdiğini söyleyebiliriz. Öte yandan fatura maliyetlerinin çok ciddi bir seviyede olması, bu ısıtma sistemlerine olan ilgiyi artırmaktadır.


Sulu yerden ısıtma sistemlerinin en güzel tarafı, pek çok mekana kolayca uygulanabilmesidir. Bu mekanlar içerisinde hastanelerden camilere hamamlardan seralara kadar çok farklı alanlardan söz etmek mümkündür.

Fakat hangi yapı ya da alanda sulu yerden ısıtma sistemini kullanırsanız kullanın, en sağlıklı yöntem inşaat aşamasındaki uygulamadır. Elbette daha sonradan da belli revizyonlarla sistemi kurmak mümkün ancak bunun hem zaman hem de maliyet açısından olumsuz sonuçları olacaktır.


Daha düşük maliyetler için inşaat aşamasında sulu yerden ısıtma sistemini zemine döşemek, en ideal çözümdür. Sulu yerden ısıtmada kullanılan tüm malzemeler, sisteme uygun şekilde seçilir. Akışkan transferi için uygun borular ve zemin kaplamaları dikkatli şekilde tercih edilmelidir.

Sistem, birçok zemin kaplaması ile uyumludur. Sulu yerden ısıtma sistemi sona erdiğinde evinizde olumsuz bir görüntü ile karşılaşmazsınız. Çünkü sisteme dair hemen hemen hiçbir ibare yer almaz. Bu sayede de ev dekorasyonunuzu değiştirmek gibi bir zorunlulukla karşılaşmazsınız.


%100 Performans ve Sıfır Isı Kaybı


Sulu yerden ısıtmanın en bilindik özelliği, ısıyı eşit ve dengeli bir şekilde tüm mekâna yaymasıdır. Örneğin büyük bir yapının bir odası sıcakken diğer bir oda soğuk kalmaz. Isınma verimliliğinin oldukça yüksek olduğu sistem, %100 performans sunar. Bu durumda, olası ısı kayıplarının önüne geçmesinin rolü büyüktür.


Dağıtıcı ya da borular, birbirinden farklı olan ısıtıcı kaynaklarından destek alabilir. Örneğin sistemi güneş enerjisi ile entegre etme şansınız olabilir. Böyle bir durum, tahmin edileceği üzere elektrik faturalarına olumlu bir şekilde yansır. Otellerden villalara kadar çok farklı alanlarda yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanan sistem, elektrik faturalarında yaklaşık %30-35’lijk bir fark yaratır.


Sistemde kullanılan suyun sürekli devir daim mantığı ile tutulması, ısı kaybına engel olur. Görece daha az enerji tüketen, çevreyle uyumlu ve sağlıklı olan sulu yerden ısıtma uygulamalarında özel izolasyon straforları kullanılır.

Oksijen bariyerlerine sahip özel borular, tam olarak bu materyallerin üzerine entegre edilir. Borular ile kazan/kombi arasında sıcak su akışı gerçekleşir. Bu süreçte kolektör bağlantıları önemli bir işlev görür. Ayakları ve vücudu tatmin edici ve belli bir süreklilik içerisinde ısıtan sistemden gün boyunca yararlanabilirsiniz.


Kış Kâbusunuz Olmaktan Çıkıyor


Sistemin varlığı sayesinde yapınızdaki soğuk her daim kırılmış olur. Düşük bir tempoyla çalıştığında bile soğuğun varlığını asla hissetmezsiniz. Sistemin maliyetleri mekanın yapısına ve büyüklüğüne göre hesaplanır. Metrekare bu süreçte temel kriter olarak alınmaktadır. Kendinizi zemin noktasında sınırlandırmanıza asla gerek yoktur. Parke, mermer, fayans gibi zeminler, kolay bir şekilde sonuç verir.


İso Mühendislik, kurulduğu ilk dönemden bu yana yerden ısıtma sistemleri ve bilhassa da sulu yerden ısıtma sistemleri konusunda branşlaşmıştır. İletişim opsiyonlarımızdan faydalanarak bize ulaşabilir ve sisteme dair her türlü soruyu sorabilir, öte yandan güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp