İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Yeni Isınma Trendi - Sulu Yerden Isınma
floor heating system the collector the battery

Geleneksel ısınma çözümlerinin artık modası geçmedi mi? Özellikle elektrik faturalarının deyim yerindeyse astronomik seviyelere yükseldiği günümüzde klima, elektrikli soba ve hatta doğalgaz gibi ısınma yöntemlerinin çok ciddi maliyetler yarattığı kabul edilmektedir.

Bu nedenle özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu pek çok ülkede alternatif ısınma yöntemlerine yönelme başlamıştır. Bu süreçte keşfedilen ısınma yöntemlerinin başında elbette yerden ısıtma çözümleri gelir. Yerden ısıtma esasen oldukça geniş ve köklü bir tabirdir.


Zemini alttan eşit bir şekilde ısıtan bu sistem, kendi içinde türlere ayrılır. Sulu yerden ısıtma sistemleri ise İso Mühendislik’in uzmanlık alanlarından bir tanesi olarak öne çıkar. Sulu yerden ısıtma sistemleri, Antik çağlardan bu yana doğrudan ya da dolaylı yoldan kullanılan bir yöntemdir.

Günümüzde elbette modern tekniklerle ve teknolojilerle birleşmesi, bu yöntemin değerini daha da artırmıştır. Sistem çok kısa bir süre içinde ülkemizin pek çok noktasına hızla yayılmıştır.


Verimli ve Ekonomik Bir Sistem


Bugün hastanelerde, hamamlarda, sera ve bahçelerde, okullarda, villalarda, konutlarda, camilerde, yüzme havuzlarında ya da havalimanlarında aktif şekilde kullanılmaktadır. Sistem tanındıkça ve daha çok insan tarafından keşfedildikçe tüm ön yargılar kolayca kırılıyor.

Günümüzde ısıtma sistemlerini adeta domine eden yöntemleri unutun! Artık hem çok daha ucuz hem de verimli bir ısıtma yönteminden söz etmek olası. İso Mühendislik kalitesi ve güvencesiyle sulu yerden ısıtma sistemlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanabilirsiniz.


Nasıl bir yapıya sahip olursanız olun, düz zemin üstünde strafor denilen izolasyon materyali, su aktarım borusu, kollektör başta olmak üzere bazı temel malzemelerle sistem başarılı bir şekilde kurulur.


Sistem Nasıl Çalışır?


Ekonomik ve uygun fiyatlı olmasının yanında çevreyle uyumlu bir sistem olan sulu yerden ısıtma sistemlerinde özellikle kollektör çok kilit bir rol oynar. Isı kaynağından gelen sıcak suyun tüm alana eşit ve adil şekilde yayılmasında kolektörlere ihtiyaç duyulur. Ayrıca kalorifer kazanları ya da kombi benzeri bir ısı kaynağı sistem için büyük öneme sahiptir.


Tesisata ulaşmayı başaran sıcak su, sulu yerden ısıtma sistemi kapsamında dolaşır ve zeminden yukarıya doğru etki eder. Sulu yerden ısıtma, yerden ısıtma sistemleri içerisinde en popüler olanıdır. Pek çok enerji kaynağına uygun bir yapısı olan sistemin ısı pompası ya da güneş enerjisiyle müthiş bir tasarruf yarattığını ifade edebiliriz.


Profesyonel Firmalarla İş Birliği Yapın


Sulu yerden ısıtma sistemleri, kimi zaman sulu borulu yerden ısıtma ya da zeminden sulu ısıtma sistemi gibi isimlere sahip olabilir. Bilhassa hacim olarak büyük olan yerler için görece daha uygun bir ısıtma sistemidir. Sistemin başarılı bir şekilde kurulması için alana dair kapsamlı bir keşif ve planlama çalışması yapılmalıdır.


Tam olarak bu nedenle referansları olan şirketlerle çalışmanız ve profesyonelliği esas almanız gerekir. Sulu yerden ısıtma sistemleri denilince akla gelen ilk firmalardan biri olan İso Mühendislik’ten bu süreçlerde destek alabilir ve yaşam alanlarınıza, iş yerlerinize, kurumsal alanlarınıza etkili bir ısıtma çözümü kazandırabilirsiniz.


Fiyatlar Nasıl Belirleniyor?


Normal koşullarda sulu yerden ısıtma sistemleri, bina henüz inşaat aşamasındayken uygulanır. Daha doğrusu bu süreçte uygulanması hem zaman hem de maliyet açısından daha doğru olacaktır. Her şeye rağmen doğru bir restorasyon çalışması ile beraber sonradan da sulu yerden ısıtma sistemlerini zemine entegre etmek teknik olarak mümkün. Fakat bunun görece daha maliyetli olabileceğini anımsatalım.

Sulu yerden ısıtma hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sulu yerden ısıtma hakkında bilinmesi gerekenler adlı yazımıza yada blogumuzda yayınşadığımız diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz mesela sulu yerden ısıtma


Sistem kurulumunda aynı zamanda metrekare değeri de fiyat üzerinde etkili olabilmektedir. Hem güncel fiyat bilgisi hem de tüm sürece dair aklınıza gelen her türlü soru, görüş ve talep için İso Mühendislik ile bağlantı kurabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp