İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Elektrikli Yerden Isıtma Nedir

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemi Nedir?

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri, en az sulu yerden ısıtma kadar çok tercih edilen, duruma ve şartlara göre avantaj sağlayabilen bir sistem olması ile öne çıkıyor. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri daha çok soğuk iklimli bölgelerde kullanım avantajı sağlarken, tercihe göre her alanda da uygulanabiliyor.

Soğuk bölgelerde sulu yerden ısıtma, kullanılmadığı zamanlarda donma gibi dezavantajlara yol açabilme özelliği olduğu için elektrikli yerden ısıtma iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.  İç mekan ısıtmalarında konfor sağlamak amacı ile yerden ısıtma sistemleri çok avantajlıdır.

Tüm yüzeylerde kullanılabilen yerden ısıtma sistemleri elektrikli ve sulu olmak üzere kullanılabilmektedir. Enerji kaybı yaşatmayacak mekan ve bölgelerde elektrikli yerden ısıtma tasarruf açısından zararlı olmayacak ve kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemi

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri sensörlü kontrolörlerle kullanıldığı için, odanın gerekli sıcaklığa ulaşması durumunda sistemi kapatır ve sıcaklığın tasarruflu şekilde sabit kalmasını sağlar. Elektrikli yerden ısıtma sistemi için sabit dirençli kablolar kullanılır. Bu kabloların döşenmesi çok kısa bir süreyi kapsar.  

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri , yüzey olarak ahşap, sunta, alçıpan ve beton gibi zeminlerde kullanılabilir. Böylece yaşam alanlarınıza değer katarken, eşsiz konfor, kolay kontrol, kolay kurulum, maliyet fayda kazancı ve uzun ömürlü kullanım sunması ile de öne çıkmaktadır.  

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemi Kullanmak Neden Önemlidir? 

Enerji giderlerinin büyük bölümünün ısıtma sistemlerine ayrıldığı düşünüldüğünde, enerji kaynaklarının tükenmesi gün be gün hızlanmaktadır. Bu da bize enerji verimliliği konusunda daha özenli davranılması gerektiğini öğretiyor.

Minimum kaynakla maksimum fayda için yerden ısıtma en başta gelen teknolojilerdendir. Prensip olarak yerden yukarı doğru ısının yayılması ile ayaklardan ısınmaya başlayan insan vücudu çok daha sağlıklı bir ısınma sağlar. Isının zeminde homojen dağılması, elektrikli yerden ısıtma sisteminin en büyük avantajlarından biridir.

Özellikle küçük, girintili ve çıkıntılı alanlarda da oldukça iyi performans sağlayan elektrikli yerden ısıtma, elektrik enerjisinden faydalanarak tüm mekanı ısıtmayı hedef alır. İnşaat halindeki veya onarım durumundaki binalarda zemin altına döşenen ısıtıcı kablolar sayesinde iç mekanlar ısıtılır. Konfor ve rahatlık açısından tercih sebebi olan elektrikli yerden ısıtma sistemleri, ortamda yer kaplamadığı için dekorasyon açısından da rahatlık sağlamaktadır.

Yerden Isıtma Nedir

Ayrıca kolay kullanılması ve toz oluşumunu en aza indirmesi bakımından da tercih sebebidir. Gelişen teknoloji sayesinde, sistemin daha etkin kullanılması ve masrafların minimuma indirgenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bakım gerektirmemesi ve uzun süre kullanılması da maliyeti düşüren bir sebeptir.  

Petekli ısıtmada sıcaklığı 24C’ye ayarlanan bir oda ile elektrikli yerden ısıtmada 21-22 derece aralığında tutmanız aynı sonucu almanız için yeterli olacaktır. Aradaki 2-3 derecelik fark tüketimde yüksek tasarrufları beraberinde getirmektedir.

Elektrikli yerden ısıtma sistemini avantajlı kılan kolay kontrol edilebilirliği özellikle tüm odaların birbirinden farklı saat veya sıcaklık değerlerinde otomatik olarak kullanmanıza imkan vermesidir. Elektrikli kablolar yüksek ısıya dayanıklıdır. Bu nedenle işlevlerinden, performanslarından ve niteliklerinden hiçbir şey kaybetmezler.

Bakım gerekmez, döşendiği zemin değişene kadar mükemmel olarak çalışmaya devam ederler. Son zamanlarda en çok kullanılan yerden ısıtma sistemlerinden olan elektrikli yerden ısıtma sistemi kurulumu hem bütçeye hem de sağlığa oldukça faydalı bir proje ile sizlere çokça fayda sağlayacaktır.

İSO Mühendislik, hepsi alanında uzman ve deneyimli ekibi ile bu hizmeti sizlere sunmaktadır. 

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp