İso Mühendislik - Logo - Beyaz

Yerden Isıtma Borusu

Yerden ısıtma borusu zemin betonuna yerleştirilmiş borular sayesinde bir ısı kaynağı aracılığıyla ısıtma enerjisini zeminin altına eşit şekilde yayma sisteminin adıdır. Bu durum her yerde eşit alanı büyük olan mekanlarda radyatörlerin yeterli olmaması sebebiyle gündeme gelmiştir. Bu sistem, verimli enerji transferi ile de kalıcılık sağlamıştır. Küçük alanlarda da verimliliği hissedilince her mekanda tercih sebebi haline gelmiştir.

Yerden ısıtma sisteminde gerekli ısınma, 40 ile 50 derece arasındaki sıcak suyun, borular ile eşit şekilde yayılmasıyla sağlanır. Yerden ısıtma borusu sayesinde ihtiyaç duyulan enerji ve sıcaklık yüksek verimlilikle sağlanır. Diğer sistemlerde bulunan;

  • Küçük alanların daha sıcak olması,
  • Tavanda ısı birikmesi,
  • Kapatılınca çabuk soğuma 

gibi sorunlar yerden ısıtma sisteminde yer almaz.

Verimli ve yeterli derecede bir yerden ısıtma sistemi için birkaç detay çok önemlidir. Örneğin, yerden ısıtma yapılacak zeminin özellikleri, kullanım ömrü ve kurulan sistemin boyutları oldukça önemlidir. Yerden ısıtma boruları, İso Mühendislik farkı ile dünya markaları arasından özenle ve dikkatle seçilerek müşterinin uzun süreli memnuniyeti gözetilir. Yerden ısıtma borusu kullanılırken çeşitleri ve özellikleri, kişilerin tercihlerine göre değişiklik gösterir.

yerden ısıtma borusu

Yerden Isıtma Borusu Özellikleri Nelerdir?

Yerden ısıtma sistemi için üretilmiş olan yerden ısıtma boruları, bilinen su borularından daha farklı ve dayanıklı bir yapıda üretilmiştir. Yerden ısıtma borusu oksijen bariyerli üretildikleri için daha verimli ve sağlıklı bir ısınma sağlanır. Örneğin, Pex-A olarak bilinen bir yerden ısıtma boru çeşidi, dış yapısında bulunan oksijen yapısı sayesinde su içinde oksijenin erimesini sağlar. Aynı zamanda bu özelliği ile çeşitli mikroorganizmaların ortaya çıkışını engeller ve sağlıklı bir ortam sunar.

Kullanılacak yere göre farklı ebatlarda bulunabilen yerden ısıtma boruları, yerden ısıtma sistemlerinde uzun ömürlü kullanılacak dayanıklılıkta üretilmiştir.

Yerden Isıtma Borusu  Kullanmanın Avantajları

Yerden ısıtma sisteminin ana unsuru olan yerden ısıtma borusunun en büyük avantajı, ortamın verimli ısınmasını sağlamaktır. Yerden ısıtma sisteminde, bu borular enerjiyi alır ve içindeki düşük sıcaklıkta suyu ısıtarak ortama eşit şekilde sıcaklık yayar. Konforlu bir alan oluşturmaya destek olur. Sistemde enerji tasarrufu sağlar. Ani ısı değişimleri ortamda hissedilmez. Yerden ısıtma ile oluşabilecek verim ve enerji veriminin önemi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yerden Isıtma Borusu Nasıl Uygulanır?

Yerden ısıtma sisteminde borular, döşeme zeminin altına dönüm olarak yerleştirilir. Burada yapılacak alan ve döşenecek metrekare önem taşır. 

Yerden ısıtma borusu uygulamasının doğru şekilde yerleştirilmesi sırasında modülasyon paneli kullanılması nizami açıdan önem taşır. Böylece hem borular hızlı ve temiz şekilde döşenir hem de belirli çaplarda dönüş mümkün olur. 

Çok katlı sistemlerde döşenen borular her katta binanın merkezinde bulunan bir dağıtıcı ve toplayıcı sisteme ihtiyaç duyar. Aynı şekilde dağıtıcı ve toplayıcılar ana sisteme bağlantı gereklidir. Eğer bir çok katlı sistemde kolon hatları sağlam ise kollektör ile kutularının montaj işlemi tamamlandıysa günlük olarak 200 metrekareye modülasyon paneli ve profesyonel çalışan ile döşeme yapılabilir. Bu döşeme sonrası döşeme işlemi test edilir. Amaç, döşeme durumunda hasar olmaması içindir. Borular ısıtıcı kaynağı ile ısıtılarak sıcak olarak döşeme yapılırken herhangi bir bölgede soğukluk varsa oraya müdahale edilir. Yapılan montaj, yerden ısıtma sisteminin ömrünü de etkiler. Malzeme kalitesi ve sağlam montaj hizmeti, yerden ısıtma sistemini doğrudan etkiler. 

Yerden ısıtma sisteminin güvence, kalite ve profesyonellik gerektirdiğinin siz de İSO Mühendislik ile farkına varın!

Yerden Isıtma Borusu Nasıl Çalışır?

Yerden ısıtma sisteminin önceliği iyi bir yalıtımdır. Yerden ısıtma sisteminde döşeme zeminin altına yerleştirilen boruların içine düşük sıcaklıkta su konulur. Böylece borular vasıtasıyla zemin ısınır. Ortamın ısınması borudan geçen su ile gerçekleşir.

Yerden ısıtma sistemleri ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

spk boru

Sık Sorulan Sorular

Yerden ısıtma sisteminde ısıtma işlevinin en büyük unsuru yerden ısıtma borularıdır. Peki ne işe yarar bu yerden ısıtma borusu? 

Yerden ısıtma boruları, yerden ısıtma sisteminin olmazsa olmazıdır diyebiliriz. Çünkü sıcaklığı ortama eşit şekilde yayan bu borulardır. Boru içindeki su, kırk ile elli santigrat derece arasındadır. Her türlü ısı kaynağıyla bütünleşebilen bu borular enerji ihtiyacını doğru şekilde karşılayabilir. Peki bu borunun kalitesi, malzeme cinsi nedir önemli midir neden önemlidir, bunlara göz atalım.

Yerden ısıtma borularının birçok çeşidi vardır. Temelde ise kullanılan iki boru vardır. Bunlar oksijen bariyerli borular ve oksijen bariyersiz borulardır.

Oksijen bariyersiz boruların çeşitleri ise şunlardır:

  • Pex-a borular
  • Pex-b borular
  • Pex-c borular
  • PPR-C borular
  • PE-RT borular
  • Polibütan borular
  • Pex-Al

Bunlar arasında en çok tercih edilen boru türleri PE-Xa ve PE-RT borularıdır. Çünkü bu borular, esneklik kabiliyeti yüksek türde borulardır. Aynı zamanda basınç ve yüksek sıcaklıklara uyum gösterir ve kullanım ömrünün yüksek olmasını sağlar. PE-X borularının a,b,c, ve d versiyonları bulunur. Şimdi her iki boru türünü karşılaştırarak birbirlerine olan avantaj ve dezavantajlarını tabloda görelim.

 

PE-X BorularPE-RT Borular
PE-X borular soğuk mevsimlerde esnekliklerini kaybeder. Bu nedenle döşenirken ısıtılması gerekir.PE-RT borular esnek yapıda olduklarından ısıtmaya gerek duyulmaz.
Montajı nispeten zordur.Montajı kolaydır.
Basınca ve ısıya karşı dayanıklılığı PE-RT borusuna kıyasla nispeten daha azdır.Basınca ve ısıya karşı dayanıklıdır.
Döşeme maliyeti daha düşüktür.Döşeme maliyeti nispeten nispeten yüksektir.
Isıtma ve soğutma sistemlerinde daha çok tercih edilir.Kimyasal içermediğinden içme suyu sistemlerinde tercih edilir.

Oksijen Bariyerli Borular

Bu boru türü oksijen oluşumunu engellediğinden oldukça önemlidir. Sulu borulu yerden ısıtma sistemlerinde karşılaşılan en genel sorun korozyon oluşumudur. Bu sistemde oksijen girişi olmadığı için paslanma ve buna bağlı gelişen tüm sorunlar ortadan kalkar

Evet, patlar. Fakat, yerden ısıtma sisteminin plan programında profesyonellikten ödün vermeyen İso Mühendislik için bu sorunun yanıtı:hayır olur. Şöyle ki; sıcak döşenmesi gereken boruların var olduğunu sayalım bu borular soğuk olarak döşenirse borularda kılcal çatlaklar meydana gelir ve çatlaklar sonucu yerden ısıtma borusu zamanla patlar. Bu çatlaklar kısa sürede oluşmaz, 15 – 20 yıl sürmesi bile muhtemeldir. 

Yerden ısıtma borusu fiyatları için net bir sayı vermek uygun olmayacaktır.Yerden ısıtma sistemlerinde boru fiyatları boruların döşeneceği metrekare, boruların cinsi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir. İSO Mühendislik farkı ile bütçenize uygun fiyatları almak için siz de iletişime geçin!

Öncelikle boru tipine karar verilmelidir. Yerden ısıtma sisteminin uzun ömürlü olabilmesi için Pex-a veya PE-RT oksijen bariyerli borular tercih edilmelidir. Borular, üretici firmanın belirlediği dönüş çaplarına uygun döşenmelidir. Boruların sıcak döşenmesi talimatlarına uyulmalıdır. 

Sizlere verdiğimiz hizmetin de içtiğiniz kahve gibi yıllarca hatrı olsun istiyoruz. Hem bütçenizi hem bakım periyotları ile sizi yormamayı hedefliyoruz. Siz de profesyonel kadromuzdan kaliteli hizmet almak için bizimle iletişime geçin!

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp