İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Isıtma Sistemleri Tercihlerinde Kazan ve Kombi

Isıtma Sistemleri Tercihlerinde Kazan ve Kombi

Evine ısıtma sistemi kurduracak olanlar ya da mevcut sistemini değiştirmek isteyenlerin en çok merak ettikleri konu, kazan mı, kombi mi seçmeleri gerektiğidir. Gerek ısınma, gerek konfor, gerek de tasarruf etme konusunda kullanıcılar endişe etmekte ve kendileri için en iyi seçeneği değerlendirmektedir.

Bu konu da önümüze iki olgu getiriyor. Kazan mı? Kombi mi? Kazan ve kombi arasındaki fark nedir? Merkezi sistemlerde kullanılan kazanlar gibi tek bir konuta uyarlanmış kazanlar da vardır.

Kat kaloriferleri genellikle bu tarz sistemlerle kurulurlar. Iki seçeneğin de farklı kullanım alanları ve avantajları vardır. Tercih, alan büyüklüğü, konut tipi gibi birçok faktör bu tercihi etkilemektedir.

Peki Kazan ve Kombi Farkları Nelerdir?

Kazanlar, en basit tabiriyle kimyasal enerjiyi, ısı enerjisine çeviren aygıtlardır. Kullanılan yakıtlar, yanma odasına püskürtülerek yanma meydana gelir ve bu sayede ısı açığa çıkar. Kullanılan kazan boruların içindeki suyu buharlaştırır. Kazanda üretilen buhar türbinde kullanılır. Bu sayede evlerdeki peteklerde sıcak su dolaşarak ısınma sağlanır.

Kombiler ise doğal gaz ile kullanılan ve yine sıcak su üreten cihazlardır. Kombinin kazanlardan farkı ev veya işyeri gibi küçük alanlı yerleri ısıtmak için daha konforlu olması ve tercih edilmesidir.

Bu ısıtma cihazlarının boyutlarının küçük olması ve bu sebeple de çok fazla yer kaplamaması en çok tercih edilme sebeplerindendir. Kazanlar ve kombilerin bir diğer farkı da kombilerin daha çok bireysel, kazanların ise daha kollektif kullanıma yönelik sistemler olmasıdır.

Ne Zaman Kazan, Ne Zaman Kombi Tercih Edilir?

Büyük binalarda ve geniş alanlarda genelde merkezi ısıtma sistemi tercih edilir. Kazan kullanma mantığıyla işleyen merkezi sistemde, dışarıdaki ısıya göre kazanın sıcaklığı senkronize olarak, tüm binayı aynı sıcaklık derecesinde ısıtmaktadır.

Bu sayede tüm binaya aynı sıcaklık derecesi yayılır ve sıcak su eşit şekilde tüm alanlarda dolaşır. Isı kaybı meydana gelmez. Burada kazan kontrol merkezi gibi görev alır. Isıtma sisteminin en temel öğesi konumundadır.

Kombi de ise istediğiniz derecede, istediğiniz ayarda, evinizi kendi kullanımınıza göre ayarlayabilme imkânınız vardır. Isınma olarak kontrol sizdedir ve isterseniz kombiyi de kullanmayabilirsiniz. Isınmayı en etkili biçimde kendi düzeyinize ve evinizdeki insan sayısına göre ayarlamak için kombiler tercih edilirler. Kombili sistemin de doğal gaz kullanması ekonomik açıdan daha tasarrufludur.


Ayrıca kombi hem sıcak su hem de ısınma aracı olarak kullanıldığından ekstra yük ve masrafı ortadan kaldırmaktadır. Bireysel konutlarda kullanılması yaygındır.

Isıtma sistemlerinde kullanılan kombiler, sıcak su ve ısıtma ihtiyacını karşılarken, iş ve ev gibi küçük ve kapalı alanlarda ebatlarının küçük olmasından kaynaklı duvara asılabilmektedir. Oldukça sessiz çalışabildikleri ve bağımsız kullanım sağladıkların için de ekstra tercih edilme sebebidir.

Hafif ve kolay montaj sağlaması da diğer bir tercih sebebidir. Baca tipi, yanma şekli, eşanjör tipleri ve elektrikli olmasına göre birçok kombi modeli bulunmaktadır.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp