İso Mühendislik - Logo - Beyaz
Sulu Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler

Sulu yerden ısıtma, ısıtma sistemleri arasında özellikle sağladığı tasarrufla ön plana çıkan bir sistemdir. Birçok yapıda kullanılmasına karşın sulu yerden ısıtma hakkında hala doğru olmayan bilgilere rastlamak mümkündür. İlk etapta sulu yerden ısıtmanın maliyetinin çok yüksek olduğu gibi bilgiler, birçok kişi için ne yazık ki kafa karışıklığı yaratmaktadır.

Sulu yerden ısıtmanın sadece inşaat aşamasındaki binalara uygulandığının düşünülmesi de bir diğer yanılgıdır. Sulu yerden ısıtma hakkında merak edilenleri yanıtlayarak söz konusu yanılgılar ortadan kaldırmaya çalışalım.


Sulu Yerden Isıtma Nasıl Uygulanır?


Sulu yerden ısıtma sistemleri, uygulanacak yapının zeminine döşenen özel borular ile gerçekleştirilir. Zemine döşenen boruların içerisinden su dolaşım halindedir. Boruların içerisinde devir daim olan sıcak su sayesinde ısınma tüm zemini ve döşenmiş olduğu alanı eşit bir biçimde ısıtır. Sulu yerden ısıtma sistemi gücünü birçok enerji kaynağından alır.

Doğalgazlı kombi, ısı pompası, katı yakıtlı kazanlar sulu yerden ısıtmanın güç kaynağı olabilir. Ayrıca daha ekonomik seçimlerden termal enerji kaynakları ve güneş enerjisinden de gücünü alabilir. Çeşitli kaynaklardan ısıtma gücünü alan sulu yerden ısıtma, boruların içerisindeki suyun ısınması ile döşenen ortama homojen biçimde ısı verir.


Sulu yerden ısıtma sistemlerinin uygulanması için özel bir yapıya sahip olmanız gerekmez. Apartman dairesinden müstakil ev ve iş yerlerine rahatlıkla uygulanır. Hastane, okul, camii gibi kamu hizmeti veren yerlerden hamam, kapalı yüzme havuzu veya kış bahçesi gibi mekanlarda da rahatlıkla uygulanabilir.

Sulu yerden ısıtmanın yalnızca yapıların inşaat aşamasında uygulanabileceği bilgisi de yanlıştır. Sistemler binaların restorasyon veya tadilat aşamalarında da uygulanabilmektedir.


Sulu Yerden Isıtma Pahalı mı?


Sulu yerden ısıtmanın ekonomik olduğu bilinse de ilk döşeme işlemi sırasında çok yüksek ücretler ödendiği ile ilgili bir söylenti vardır. Elbette sulu yerden ısıtma sistemi kaliteli malzeme, kaliteli işçilik ve mühendislik hizmeti ile uygulanması gerektiğinden bir ölçü fiyatları yüksek gelebilir. Ancak sulu yerden ısıtma sistemi döşendikten sonra ısınma giderlerindeki düşüş ilk döşendiğindeki masrafını büyük oranda tolere edecektir.


Isı giderlerinizi düşürecek olmasının sebebi ise diğer sistemler gibi çok yüksek derecelerde enerji harcamamasıdır. Sulu yerden ısıtma sistemlerinin ısınma seviyesi 25 ile 50 derece arasındadır. Bu dereceler aralığında ısınan su tüm alanı eşit bir şekilde ısıtmak için yeterlidir. Sulu yerden ısıtma da daha az enerji harcayacak ve böylece ısınma giderleriniz düşecektir.


Sulu yerden ısıtmanın tasarruf sağlamasının bir başka sebebi ise dayanıklı bir sistem olmasıdır. Bu da ısınma maliyetlerinizi düşürmenin yanında ısınma sistemlerinizin bakımının masraflarını da düşürür. İyi ve kaliteli malzeme ile uygulanan sulu yerden ısıtma sisteminin sıklıkla bakıma ihtiyacı olmadığı bilinir. Böylelikle hem ısınma giderleriniz düşerken hem de ısınma araçlarınızın bakım masrafları da düşmüş olacaktır.


Sulu Yerden Isıtma Ne Avantajlar Sağlar?


Sulu yerden ısıtma, yaşam ve çalışma alanlarınızda gereksiz alan işgal etmez. Zeminde gizlenen borular sayesinde yaşam alanlarınızda ya da dekorlarınızda daha özgür şekilde hareket edebilirsiniz. İnsan sağlığına etkileri, bu sistemin olumlu yönleri arasındadır. Sistemin uygulandığı alanda hava kurumaz, toz ve akar oluşumu gerçekleşmez.

Bu sebeple solunumla ilgili sorun yaşayan kişiler için avantaj sağladığı bilinir. Ayrıca zemindeki döşeme malzemesinin cinsi fark etmeksizin pek çok alana döşenebilir. Ahşap, fayans, parke, doğal taş olan zeminler gibi akla gelebilecek pek çok zemin malzemesine uyumludur.


Sulu yerden ısıtma sistemlerinde en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan biri ise kaliteli malzeme kullanımıdır. Aynı zamanda iyi bir mühendislik hizmeti ile uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanacağınız bir ısınma sistemine sahip olabilirsiniz. Sulu yerden ısıtma sistemleri fiyat ve uygulamaları ile ilgili İso Mühendislik firmasından detaylı şekilde bilgi alabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp