İso Mühendislik - Logo - Beyaz

Yerden Isıtma Nedir?

Yerden Isıtma Nedir

 

İso Mühendislik Yerden Isıtma

Yerden Isıtma Nedir ?

Yerden ısıtma sistemleri, doğrudan bir evin zeminine uygulanan borular yada elektrik kabloları vasıtasıyla ortamı konforlu bir şekilde ısıtan mükemmel iklimlendirme sistemleridir. Bu sistemler elektrikli yada sulu olarak kurulabilir ve ısının sıcak zemin yada sıcak yüzeyden odaya eşit bir şekilde yayılmasını sağlar.

Yerden ısıtma sistemleri kullanılan yaşam alanları, ailenize konforlu bir yaşam sunarken, ısı maliyetini  daha tasarruflu hale getirir. Yerden ısıtmanın birçok avantajı vardır. kullanılan alanda radyatör yada radyatör boruları gibi dışarıdan görülen ve yer işgal eden aparatları olmadığından verimli alan kullanımı sağlar. Alerjisi olan kişiler, hava kaynaklı ısıtma sistemleri gibi alerjenleri dağıtmadığı için genellikle yeden ısıtmayı tercih eder.

 

 

Yerden Isıtma Sistemi Avantajları 

 

Yerden Isıtma Sistemi Çeşitleri Nelerdir ?

Modern yerden ısıtma sistemleri, zemini ısıtmak için ya elektrik direnç elemanlarını (Elektrikli yerden ısıtma sistemleri) ya da borularda akan sıvıyı (Sulu yerden ısıtma sistemler) kullanır. Her iki tip de birincil, tüm bina ısıtma sistemi olarak veya termal konfor için lokalize yerden ısıtma olarak kurulabilir.

Bazı sistemler, daha büyük bir çok odalı sistemin parçası olduklarında tek kişilik odaların ısıtılmasına izin vererek, herhangi bir ısı israfını önler. Elektrik direnci sadece ısıtma için kullanılabilir; mekanın soğutmasının da gerekli olduğu durumlarda sulu yerden ısıtma sistemleri kullanılmalıdır. Elektrikli veya sulu yerden ısıtma sistemlerinin uygun olduğu uygulama alanları genellikle konutlar ve ofislerdir.

Yerden ısıtmada elektrik ya da su kullanımı duruma göre farklı avantajlar sunsa da; her ikisinde de enerjinin en verimli şekilde değerlendirilmesi söz konusudur. Enerji kaynaklarının hızla tükendiği günümüzde, bu oldukça çevreci ve sürdürülebilir bir yaklaşımdır. Yerden ısıtma sistemi uygulandıktan sonra zeminde yalnızca dağıtım kutusunun görülmesi, ayrıca radyatör gibi büyük bir objeye ihtiyaç duyulmaması ev dekorasyonunda da ferahlık sağlıyor.

 

Sulu Yerden Isıtma

 

Özellikle son 10 yılda kullanıcılarına sağladığı konfor ve tasarruf sebebiyle sıklıkla tercih edilen ısıtma sistemi olmuştur. Havanın soğuk olduğu zamanlarda ortamın ısıtılması için kullanılan diğer ısıtma sistemlerinden daha kullanışlıdır. Diğer ısıtma sistemleri, ortamı ısıtırken (ısınan havanın yukarı yönlü hareket etmesi ile) aynı ısıyı oluşturmak için yerden ısıtmaya göre daha fazla enerji harcarlar ve bu nedenle yerden ısıtma daha tasarrufludur.

Yerden ısıtma diğer ısıtma alternatiflerine göre daha kullanışlıdır. Yerden ısıtma kullanılan yaşam alanlarındaki sıcaklık hem yatay, hem de dikey eksende homojen olarak dağıtılır ve bu sayesinde ortamın her yeri eşit ısınır. Radyatör petek sistemi kullanılan alanlarda yaşanan, peteklere yakın yerlerin sıcak, uzak yerlerin serin olması problemini yaşamazsınız. “Isınan hava yükselir” prensibi ile tüm zeminden yükselen hava kendine daha fazla alan bulacağından ısı kontrolü daha fazladır.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
OUR HEAD PLUMBER
Willaim Wright

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

RECENT POSTS
FOLLOW US ON
×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp