İso Mühendislik - Logo - Beyaz
teknik servis

Türkiye gibi kış aylarının zorlu geçtiği lokasyonlarda yerden ısıtma sistemleri önemli bir popülerliğe sahiptir. Buna rağmen pek çok kullanıcının henüz bu özel ısıtma sisteminden haberi yoktur. Bu nedenle bugün yerden ısıtma sisteminin kullanıcılara faydaları konusunu işliyoruz.

Yavaş yavaş ülke genelinde yaygınlık kazanmaya başlayan yerden ısıtma sistemleri, ısıyı tüm yaşam alanına adil bir şekilde dağıttığı ve ekonomik bir çözüm sunabildiği için tercih edilmektedir. Çok keskin dönemlerden bu yana kullanılan ve aslında modası geçmeyen bu ısıtma yöntemleri, günümüzde teknolojik gelişmelerle beraber kabuk değiştirmiştir.


Yerden Isıtma Sistemini Tanıyalım


Yerden ısıtma sistemleri günümüzde zeminden ısıtma sistemleri olarak da adlandırmak mümkün. Özellikle çok fazla odanın yer aldığı ve kişi sayısının fazla olduğu geniş alanlara müthiş bir çözüm yaratır. Yerden ısıtma sistemlerinin en önemli özelliği zeminden yayılan ısının tüm alanı etkilemesidir.

Örneğin klima ya da elektrikli ısıtıcılarda olduğu gibi yalnızca bağlı olduğu odayı ısıtmaz. Sistem, doğası gereği borular vasıtasıyla aynı anda tüm odaları ısıtabilmektedir. Üstelik gün boyunca belli bir ısı seviyesini koruma şansınız olacaktır.


Sistem; en çok üşüyen yerlerden biri olan ayakların her daim sıcak kalmasını sağlar. Mekan içindeki ısı kayıplarını minimize eden yerden ısıtma sistemleri sayesinde faturalarda çok ciddi bir tasarruf elde etmek mümkün hale gelir.

Hatta öyle ki bu sistemleri benimseyen kişilerin elektrik faturalarında, kullanılan kaynağa göre değişmekle beraber %30’lara varan bir değişim gözlemlenir. Yarattığı tasarruf, sistemin en önemli ayrıcalıklarından birisidir.


Isı Kayıplarını Önlüyor


Yerden ısıtma sistemleri özelinde ısı kayıpları önemli oranda ortadan kalkar. Isı kaynağından enerjinin alındığı sistemde borular zemini ve tüm alanı ısıtır. Türkiye’de özellikle 80’li senelerden sonra yerden ısıtma sistemlerine olan ilgi artmaya başlamıştır. Doğalgaz, klima gibi yöntemlerin devreye girmesinden sonra bir dönem geri plana itilmiş olsa da elektrik faturalarındaki malum yükselişler, söz konusu yöntemin yeniden trend olmasını sağlamıştır.


Hangi Mekanlar için Uygundur


Günümüzde hastanelerden otellere, hamamlardan bahçelere, okullardan camilere kadar çok farklı ve geniş alanlarda yerden ısıtma sistemlerine başvurmak olasıdır. Ev ve villalarda da çok rahat bir şekilde yerden ısıtma sistemlerini entegre edebilirsiniz. Sadece inşaat aşamasında gerçekleşen uygulamanın maliyet açısından ciddi bir avantaj sağlayacağını anımsatalım.

Aksi durumda hem sistemin kurulumu zorlaşacaktır hem de yapım maliyetlerinde artış yaşanacaktır. Bu tip bir süreçte profesyonel mühendislik firmaları ile çalışmanız önemli olacaktır. İso Mühendislik’in fark yaratan ekibi ile iletişim kurabilir ve ister inşaat aşamasında isterseniz de sonrada yerden ısıtma sistemlerini entegre edebilirsiniz.


Homojen Isı Dağılımı


Sistem içerisinde oldukça homojen bir dağılım söz konusudur. Odalar arasında net ısı farkları olmadığı için hastalık açısından bir tehdit oluşturmaz. Aynı zamanda nefes alma sorunu yaşayan hastaların, örneğin astım gibi rahatsızlıkları olan kişilerin öncelikli olarak tercih ettiği ısınma yöntemlerinden biri olduğunu belirtelim. Zeminden ısıtma yöntemleri genel olarak elektrikli yerden ısıtma ve sulu yerden ısıtma şeklinde ikiye ayrılır. Her iki yöntemin de kendine has artıları söz konusudur.


Ev Dekorasyonu Olumsuz Etkilenmez


Hangi yöntemi denerseniz deneyin dekorasyonunuz bu durumdan olumsuz etkilenmez. Çünkü sisteme dair tüm parçala zemin içinde gömülü kalır. Çirkin ya da estetikten uzak bir görüntüye yer verilmez. Yerden ısıtma sistemlerinde mekana ısı hem yatay hem de dikey biçimde yayılır.


Kazan su sıcaklığı genelde 50 santigrat derecenin üstüne çıkmaz. Oysa radyatör sistemlerinde kazan suyunun sıcaklığı 70-90 santigrat düzeyine çıkabilmektedir. Bu durum da ciddi bir enerji tüketim tasarrufunu meydana getirir. Kilim, halı benzeri eşyalar, az da olsa yerden ısıtma sistemlerindeki verimi etkileyebilir.


Yerden ya da zeminden ısıtma sistemlerine dair aklınıza takılan tüm konular için İso Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz. Uzman kadromuz ile müşteilerimize her daim kusursuz hizmet vermek için çalışıyoruz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp