İso Mühendislik - Logo - Beyaz
yerden isitma cesit

Yerden ısıtma sisteminin kurulumu oldukça kolaydır, az bakım gerektirir ve çalıştırılması çok uygun maliyetli olmaktadır. Yerden ısıtma sitemleri çeşitlerinde Oda, güneşten aldığımız ısı gibi, doğal ve konforlu ısıtma şekli olan çoğunlukla radyasyonla ısıtılmaktadır.

Yerden ısıtma sistemi, sıcak veya soğuk hava akımları olmadan eşit sıcaklık ve rahat bir ortam yaratır, yalnızca evinizin her yerine hafif bir sıcaklık hissi verir. Camiler, spor salonları veya endüstriyel mekanlar gibi yüksek tavanlı yerlerde daha da fazla fayda sağlar.

Radyatör sistemleri ile tavana yükseldikçe ısının bir kısmı anında boşa harcanır, yerden ısıtma sistemi ile ısı, en çok ihtiyaç duyulan yerde zemin seviyesinde yoğunlaşmaktadır. Geniş alanlara sahip odalarda, yerden ısıtma sistemi zeminin merkezini etkili bir şekilde ısıtmanın tek yoludur.


Doğalgaz Yerden Isıtma Sistemleri


Günümüzde modern ısınma sistemleri içerisinde konutlarda veya işyerlerinde en çok kullanılan kaynaklardan birisini doğalgaz oluşturmaktadır. Bu durumda da ısınma amacıyla kalorifer tesisatı kombi üzerinden ısı enerjisi almakta, bu tip bir konut veya işletmede yerden ısıtma dönüşümü gerçekleştirirken, yerden ısıtma doğalgaz sistemlerinin kurulması da mümkündür.


Örnek vermek gerekirse bir kreş içerisinde ısıtma, kombi bağlantılı petekli kalorifer sistemi ile sağlanıyorsa, bu kurum içerisinde yerden ısıtma sistemi kombi kurulumu yapılmak mümkündür. Bu durumda kreş içerisinde petek kullanımlarının kaldırılması ile daha geniş bir alan elde etmeyi sağlarken, zeminden ısıtma ile de hem çocuklar hem personeller için daha sağlıklı bir ısınma imkanı sağlanabilir.


Güneş Enerjisi ile Yerden Isıtma Sistemleri


Özellikle günümüzde yeni teknolojiler ile birlikte güneş enerjili ısıtma sistemleri de sıklıkla kullanırken, bu sistem yerden ısıtma uygulamaları da Türkiye’nin birçok farklı kentinde de seçilmektedir. Çünkü yerden ısıtma sistemleri güneş enerjisi, kombi, ısı pompası ve elektrik kaynağı gibi birçok kaynaktan ısı enerjisi alabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak özellikle çok daha büyük boyutlu noktalarda okullarda yerden ısıtma gibi sonuçlar elde edilmesi mümkündür.


Yerden Isıtma İle Her Odadaki Sıcaklığı Kontrol Edebilir Miyim?


Yerden ısıtma genellikle ana odaların her birine yatak odaları, oturma odalarına bir termostatla kurulur, ancak banyo ve ebeveyn banyosu gibi yerlerde kullanılmamaktadır. Her odada bir termostatın olması, her odada farklı bir sıcaklığın ayarlanmasına olanak sağlar. Termostat kontrolü sadece sıcaklık olabilir veya her bir oda için zamanı ve sıcaklığı kontrol edilebilmektedir.


Yerden Isıtma Borularında Sızıntı Olursa Ne Olur?


Yerden ısıtma borusunda kaçak oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Yerden ısıtma borusundaki bir sızıntıyla ilgili olarak ele aldığımız tek durum (çok nadirdir), herhangi bir onarım sırasında onarımı yapan kişinin alttan ısıtma boruları olan bir zemini delmesi veya kesmesidir ve bu genellikle çok nadir görülür. Böyle bir durumda, boru özel bir bağlantı parçasıyla tamir edilebilir.


Yerden Isıtmanın Herhangi Bir Sakıncası Var Mı?


Yerden ısıtma sisteminde kullanılacak halıya biraz dikkat edilmelidir. Doğal elyaf halılar, suni elyaftan daha iyi performans vermektedir Kullanılan şilte tipi, bir yalıtkan olduğundan kapalı hücreli köpük tipi olmamalıdır, ancak kırıntı kauçuk esaslı alt tabaka kullanılmalıdır.


Yerden Isıtma radyatörlere göre çok daha yavaş ısınabilmektedir. Bu sebepten dolayı, radyatörlerde olduğu gibi UFH’nin kısa süreli olarak açık tutulması pratik olmayacaktır. UFH, günde 4 ila 12 saat çalışacak şekilde seçilmeli, bu abartılı görünebilir, ancak gerçek şu ki, binanın dokusu ısıtıldıktan sonra alttan ısıtma sistemi uygun bir ısı seviyesini korumak için çok az enerji harcar.


Yerden ısıtma sistemlerinde boruya çivi çakma olasılığı başka boru tiplerinden daha fazla değildir. Çok katmanlı borunun plastik / metal bir boru olduğunu ve bir metal detektörü ile kolayca tespit edilebilir. 

Yerden ısıtma borusu ekran içine gömülü ise boruların üzerinde en az 50 mm şap bulunmaktadır. Ahşap bir zemin için borular doğrudan ahşabın altında olacaktır, bu sebepten dolayı büyük özen gösterilmelidir. Sürekli bir boru uzunluğunun hasar görmesi beklenmedik bir durumda, kalıcı bir onarım yapmak için gereken tek şey basit bir bağlantı parçası olacaktır.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp