İso Mühendislik - Logo - Beyaz
yerden isitma doseme

Hem konforlu hem de verimli bir ısıtma sistemi arayan kişiler günümüzde seçimlerini farklı yöntemler üzerinde yoğunlaştırıyor. Hem enerji dolu hem de konforlu ısıtma sistemleri denilince akla genellikle yerden ısıtma sistemleri geliyor.

Farklı zeminlerle uyumlu olmasından dolayı yerden ısıtma sistemler bu anlamda özel bir vurguyu hak ediyor. Yerden ısıtma sistemleri, özellikle ekonomik olması nedeniyle tercih edilir. Fakat tek gerekçe elbette bu değildir.


Yerden Isıtma Sistemleri Hakkında Genel Bilgiler


Sistemin tüm zeminde eşit bir şekilde karşılık bulması, özellikle de büyük mekanlarda sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır. Yerden ısıtma sistemler, modern teknolojik yöntemlerle kabuk değiştirmiştir. Sanılanın aksine bu sistemi uygulamak oldukça kolay ve pratiktir.

Taştan parkeye, seramikten laminanta kadar farklı yer döşemeleri ile uyumlu şekilde kullanmak olasıdır. Yerden ısıtma sistemler, günümüzde ciddi bir popülerlik kazanmaya başlamıştır. Profesyonel bir montaj uygulamasını zorunlu kılan ısıtma sistemler için güven veren firmalarla iş birliği yapmak önemlidir.

Yerden ısıtma sistemler; sulu ve elektrikli yerden ısıtma sistemleri şeklinde iki grupta incelenir. Elektrikli yerden ısıtma aynı zamanda kuru yöntem şeklinde de bilinir. Bu sistemde zemin kısımda elektrik kabloları benzeri bir ağ döşenmektedir.

Sulu yerden ısıtma yöntemleri ise su bazlı ya da ıslak yöntem olarak da isimlendirilir. Sistem merkezi ısıtmaya ya da kombiye bağlı olabilmektedir. Boruların iç kısmında suyun devir daimi neticesinde iç mekanları ısıtmak ve ısıyı korumak mümkün hale gelir.


Yerden Isıtma Sistemlerinin Artıları


Yaşam alanınıza ya da kullanım alanınıza uygun şekilde yerden ısıtma sistemler arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Sulu yerden ısıtma çözümleri görece daha maliyetlidir. Fakat kot farklarından oluşan sorunlar nedeniyle daha uzun bir tadilat süreci söz konusu olabilmektedir.

Bu nedenle yerden ısıtma sistemleri, evin inşaat aşamasından uygulanmalıdır. Genellikle yerden ısıtma sistemlerde seramik ve taş tercih edilmektedir. Çünkü her iki malzeme de hızlı şekilde ısınabilmektedir. Sistemin en önemli artısı ısıyı hızlı ve dengeli bir şekilde yaymasıdır.


Sulu yerden ısıtma sistemlerinde 60-80 dereceye kadar sıcak su kullanıldığı bilinir. Sistemde borular gömme ya da duvara entegre biçiminde ısıyı peteklere ulaştırır. Sisteme dair herhangi bir ize rastlamak mümkün olmaz. 40-50 derecelik sıcak suyu kullanmak bile, ısıyı temin edecek verimliliği sağlayabilmektedir.

Toz benzeri oluşumlara izin vermediği için en sağlıklı yöntemlerden biri olarak görülür. Yerden ısıtma sistemlerinde yalıtım son derece başarılıdır. Yerden ısıtma sistemleri mekana sonradan yapılabilir ama bu durum maliyetleri olumsuz yönde etkiler.


İso Mühendislik ile Tanışın


Yerden ısıtma sistemlerde fiyatlar, genellikle metrekare cinsi üzerinden hesaplanır. Bunun dışında kullanılan malzemeler veya mekanın özel yapısı, fiyat üzerinde bir etkiye sahiptir. Camilerden hastanelere, bahçe ve seralardan hamamlara, okullardan otellere pek çok mekanda sorunsuz şekilde sistemi uygulamak mümkündür.


Hem %30’lara varan bir tasarruf elde etmek hem de konforlu bir ısınma yöntemine sahip olmak adına yerden ısıtma sistemleri ile tanışabilirsiniz. Yerden ısıtma sistemler, ısı konusunda keskin geçişlere engel olur. Bu nedenle odalardaki sıcaklık farklarından dolayı hastalık risklerini minimize eder. Yaşam alanı içerisinde ayak basılan her yer aynı sıcaklığa sahip olur.


Sistemde petek gibi malzemeler olmadığı için alandan tasarruf elde edebilirsiniz. Bu sayede eşyalarınızı yerleştirip dekore ederken zorluk çekmezsiniz. Yerden ısıtma sistemlerinde aynı zamanda çok sık bakım yamaya gerek yoktur.

2 yılda bir bakım yapıldığı için bu konuda da bir tasarruf elde etmek mümkündür. Yerden ısıtma sistemleriniz için bu alanda uzun yıllardan bu yana profesyonel bir şekilde hizmet sunan İso Mühendislik’ten destek alabilirsiniz.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp