İso Mühendislik - Logo - Beyaz

Yerden Isıtma Sistemlerinin Avantajları 

yerden ısıtma
yerden ısıtma

Yerden ısıtma sistemleri, isimlerinden de kolayca anlaşılabildiği gibi zemine takılan ve mekanı zeminden yukarı ısıtan son derece etkili ve kullanışlı ısıtma sistemleridir. Yerden ısıtma sistemleri mekanların zeminlerine monte edilirler ve zemin betonunun içinde yer alan borulara, kaynaktan aldığı ısıyı dağıtarak zemine yayar. Böylece mekanın zemini ısıtır ve bu da mekanı ısıtacaktır. 

Yerden ısıtma sistemleri çok kaliteli, sağlam ve etkili bir şekilde mekan ısıtması yapmanın yanında mekandaki ısıyı muhafaza etmek konusunda da oldukça etkilidirler. Bu sistemler mekandaki ısı kayıplarını çok efektif bir şekilde önlerler. Yerden ısıtma sistemleri nispeten, yani diğer ısıtma sistemlerine kıyasla daha yeni bir sistem olarak dikkat çeker. Bu ısıtma sistemlerinin ülkemizde gelişi 1980 yılı ve sonrasına dayanır. 

Türkiye 1980li yıllar ve sonrasında çok etkin bir biçimde yerden ısıtma sistemlerine geçmiştir. Günümüzde ülkemiz içinde yer alan binlerce kilometre kare alan ve yerleşim sahası bu ısıtma sistemleri sayesinde verimli bi şekilde ısıtılmaktadır.  

Yerden Isıtma Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Yerden ısıtma sistemlerinin bir takım özellikleri ve kullanıcılarına sağlamış oldukları bir takım avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi bu sistem sayesinde ısıtmanın diğer sistemlere nazaran daha etkili bir biçimde yapılabiliyor olmasıdır.

Yerden ısıtma sistemlerinin en önemli özellikleri mekanı eşit bir şekilde ısıtabilmeleridir. Bu sistemler, mekan içerisinde hali hazırda bulunan sıcaklığın hem yatay düzlem hem de dikey düzlemde, organik ve homojen bir biçimde yayılmasını sağlarlar.

Böylece yerden ısıtma sistemlerine sahip olan odanın her bölümü eşit derecede ısınır ve tüm odada sıcaklık derecesi aynı olur. Yani odanın her yeri eşit derecede ısınmış olur. Bu soba, kalorifer ya da radyatör gibi ısıtma sistemlerinin kolay kolay sağlayamadığı bir durumdur ve bu açıdan yerden ısıtma sistemlerinin ayırıcı bir takım özellikleri vardır ve bu sistemler, yani yerden ısıtma sistemleri diğer ısıtma sistemlerine göre çok daha etkili ve çok daha kullanışlılardır. 

Yerden ısıtma sistemlerinin bir başka önemli özellikleri ve avantajları ise uzun vadede radyatör ile çalışan ısıtma sistemlere göre daha az enerji tüketimine neden olmalarıdır. Bu durumu açıklayan en iyi durum radyatör ile çalışan ısıtma sistemleri ile yerden ısıtma sistemlerinin su ısıtma değerleridir. 

Radyatör ile çalışan ısıtma sistemlerinin etkin bir biçimde çalışabilmesi ve mekanı verimli bir şekilde ısıtabilmeleri için, içerilerinde bulunan suyun ortalama yetmiş ile doksan santigrat derecesinde olması gerekir.

Oysa ki daha etkili ve daha verimli bir ısıtma sistemi olan yerden ısıtma sistemlerinde bu rakam maksimum elli santigrat derece olmalıdır. Elli santigrat derecesinde sıcak olan su yerden ısıtma sistemlerinin verimli bir şekilde çalışabilmeleri için fazlası ile yeterli olacaktır.  

Bunun yanı sıra yerden ısıtma sistemleri zemine monte edildiklerinden dekoratif olarak da kullanıcılarına bazı avantajlar sağlarlar. Bu sistemler genel anlamda zemin döşemelerinin altına yerleştirildiklerinden, yerleştirilmiş oldukları mekanın özgürce dekore edilmesine olanak tanırlar.

Yerden ısıtma sistemleri adeta görünmez bir yapıdalardır ve mekan içerisinde herhangi bir hacim ya da alan kaybına neden olmazlar. Bu ısıtma sistemlerini radyatör ile çalışan ısıtma sistemleri gibi saklamak ya da kamufle etmek gerekmez. 

Yerden ısıtma sistemleri tüm bu avantajlarının yanı sıra kullanıcılarına ciddi anlamda bir enerji tasarrufu da sağlarlar. Bu sistemlerin harcadıkları enerji ya da kaynak diğer ısıtma sistemlerine göre çok daha düşük miktarda olacaktır. Bu nedenle bu sistemler uzun vadede kullanıcıları için bir takım maddi avantajlar da sağlayabilir, ısınma maliyetini epey aşağı indirebilirler. 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
OUR HEAD PLUMBER
Willaim Wright

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

RECENT POSTS
FOLLOW US ON
×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp