İso Mühendislik - Logo - Beyaz

Sulu Yerden Isıtma Konforu

Yerden ısıtma sistemi özellikle son dönemlerde oldukça sık kullanılmaya başlanmış olan çok etkili, pratik ve verimli bir ısınma sistemidir. Bu sistem farklı büyüklükte evlere, ofislere, villalara, iş yerlerine ve bunlar gibi kapalı alanlara uygulanırlar. Yerden ısınma sistemleri diğer ısınma sistemlerine göre daha farklı bir yapıya sahiplerdir. 

Son derece etkili, verimli, sağlam ve uzun ömürlü sistemler olan yerden ısıtma sistemleri kullanıcıya ciddi oranda bir enerji tasarrufu sağlarlar. Burada sağlanacak olan enerji tasarrufu mekanın büyüklüğüne ve yerden ısınma sisteminin kullanım süresine göre değişim gösterebilir. 

Yerden ısıtma sistemlerinin birden fazla türü, birden fazla çeşidi vardır. Bu çeşitler çalışma prensiplerine ve kullandıkları, enerji sağladıkları maddeye göre değişim gösterirler. Yerden ısıtma sistemleri arasında, özellikle son yıllarda en sık kullanılanları sulu yerden ısıtma sistemleridir.

En önemli fark tasarruf

Sulu yerden ısınma sistemleri hem enerji tasarrufu anlamında kullanıcıya ciddi oranda bir fayda sağlarlar hem de mekan ısıtma konusunda en etkili, en verimli yöntemlerden biri olarak bilinirler. 

Bu yerden ısıtma sistemleri, isimlerinden de kolaylıkla anlaşılabileceği gibi mekanı su ile ısıtırlar. Sulu yerden ısınma sistemleri uygulanırken mekan tadilat ya da inşaat halinde olmalıdır. Aslına bakılacak olursa bu durum çeşidi ve modeli fark etmeksizin tüm yerden ısıtma sistemleri için aynıdır.

Yerden ısıtma sistemleri mekana sonradan rahatça uygulanabilen sistemler değillerdir. Bunun yerine bu sistemler mekan tadilat ya da inşaat sürecindeyken uygulanmalıdırlar. Ancak sulu yerden ısıtma sistemleri ve bu sistemin diğer çeşitleri burada kaybettikleri pratikliği kullanım sırasında kullanıcıya fazlası ile geri kazandırırlar. 

Yerden ısıtma sistemleri, eğer sulu yerden ısıtma modelinde ise bu sistemler mekanın altına yerleştirilen küçük borular aracılığı ile çalışırlar. Sulu yerden ısıtma sistemleri, mekana tadilat ya da inşaat sırasında takılmış olan bu boru sistemleri aracılığı ile son derece efektif bir ısınma hali sağlarlar.  

Yerden ısıtma sistemlerinde önce su besleyici adı verilen parçada ısıtılır. Bahsedilen bu ısınma doğal gaz ya da kazan dairesi gibi farklı yöntemler ile gerçekleşebilir. Isınmanın ardından istenilen sıcaklığa gelen su mekana yerleştirilmiş borulara iletilir.

Sulu yerden ısıtma sistemleri için kullanılan borular son derece iletken bir özelliğe sahiplerdir ve ısıyı çok iyi geçirmeleri ve çok iyi tutmaları ile bilinirler. Bu nedenle başta sulu borulu yerden ısıtma sistemleri olmak üzere tüm yerden ısıtma sistemleri özellikle uzun süreli kullanımlarda ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlayabilirler. Sağlamış oldukları enerji tasarrufu yerden ısıtma sistemlerini uzun kullanım düşünen bireyler için çok daha çekici sistemler haline getirir. 

Yerden ısınma sistemlerinin diğer ısınma sistemlerine göre çok daha önemli bir avantajı daha vardır. Bu avantaj yerden ısınma sistemlerinin kullanımındaki en önemli faktördür. Yerden ısınma sistemleri özellikle büyük ve geniş kapalı mekanlarda çok etkili bir ısınma sağlarlar. Zemine yerleştirilmiş olan bu sistemler ısıyı mekana eşit bir biçimde yayarlar.

Üstelik eşit bir biçimde yaydığı bu ısıyı uzun süreler boyunca daha fazla enerji harcamadan başarılı bir biçimde muhafaza edebilirler. Yani uzun süreli kullanım ve geniş, büyük mekanlar, yerden ısıtma sistemlerinin en verimli, en efektif ve en tasarruflu biçimde kullanılabilecekleri alanlardır. 

Bu nedenle, küçük mekanlarda da son derece etkili bir biçimde kullanılabiliyor olsalar da yerden ısıtma sistemleri genelde büyük mekanlar için kullanılırlar. Buna ek olarak bu sistemler yapıları ve çalışma prensipleri gereği uzun süreli kullanımlarda kısa süreli kullanımlara göre çok daha büyük oranda tasarruf sağlarlar. e

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp