İso Mühendislik - Logo - Beyaz

Yerden Isıtma Straforu

Türkiye’de 1980’li yıllardan itibaren uygulanmaya başlanan yerden ısıtma sistemi, zemin betonunun içerisine döşenmiş borular aracılığıyla ısı kaynağından aldığı enerjiyi zeminin tümüne yayarak ortamın ısınmasını sağlayan bir sistemdir. Yerden ısıtma sisteminde amaç, ısınmaktır fakat bu ısının aşağıya kaçmaması için iyi bir yalıtım gereklidir. Bu yüzden döşeme altında kullanılan ısı yalıtımının büyük önemi vardır. İşte burada devreye yerden ısıtma straforu girer.

Yerden ısıtma straforu, yerden ısıtma sistemlerinde şap altı izolasyon malzemesidir. Gözenekli yapılarda yerden ısıtma straforu, boruların düzgün olarak döşenmesine yardımcı olur ve mantar yapısı ile yerden ısıtma borularını yere sabitler. Bu sayede boru tesisatının alt kısmında zemin yalıtımı sağlayan ve boruların yaydığı sıcaklığın yukarıya doğru yükselmesini sağlayan bir sistem kurulmuş olur. Yerden Isıtma straforuna yerden ısıtma köpüğü de denir.

yerden ısıtma straforu

Yerden Isıtma Straforunun Özellikleri

 • Yerden ısıtma straforu; yalıtımı artırarak daha az enerji tüketimi ile daha sağlıklı bir ısınma elde eder ve yerden ısıtma sistemlerinin verimli şekilde çalışmasını sağlar.
 • Köpük formda olan bir ısı yalıtım malzemesidir.
 • Yerden ısıtma straforu, Geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiştir.
 • Zeminde ıslak yapıda bir döşeme sistemi kullanımında hem ısıtma hem soğutma sistemlerinde kullanıma uygun bir yapısı vardır.
 • Yerden ısıtma straforu, yüksek bir esnekliğe sahiptir ve çeşitli kullanım amaçları ile birlikte yerden ısıtma sistemi için en sık kullanılan malzemelerden biridir.
 • Yerden ısıtma straforu, kabartmalı özel yapısı sayesinde üzerine dökülen zemin şapı ile çok güçlü bir yapışma sağlar.
 • Yerden ısıtma köpüğü, herhangi bir koku içermediği için rahatsız etmez.
 • Neme karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir.
 • Yerden ısıtma straforu, dayanıklı malzemeden üretildiği için uzun süreli kullanım imkanı sağlar.
 • Laminat, fayans, granit, beton ve parke zemin ile uyumlu olduğu için döşeme işlemleri daha kolay gerçekleşir.

Yerden Isıtma Straforu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yerden ısıtma straforu kullanımında doğru ve verimli bir ısıya ulaşmak, 20 yıllık sektör tecrübesine sahip uzmanları ile kaliteden ödün vermeden uygulama yapan İSO Mühendislik ile mümkün. Strafor kullanımında yerden ısıtma maliyeti düşer. Ayrıca strafor ve izolasyon bandının birlikte kullanılması ile enerjiden tasarruf edilirken ısınma, optimum seviyeye ulaşır.

Günümüz koşullarında konforlu ve iyi ısınmanın en ideal yolu, yerden ısıtma sistemidir. Bu sistemin en iyi şekilde işlemesi için de sistemde kullanılan malzemelerin büyük bir hassaslıkla seçilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Yerden ısıtma straforu, birçok avantajı ile son zamanlarda sıkça tercih edilmektedir. Bu avantajlar:

 • Yerden ısıtma straforu, Hafif yapısı ile döşemede kolaylık sağlar.
 • İşçilik uygulamalarında pratiklik sağlar.
 • Yerden ısıtma straforu ısı yalıtımını maksimum verimlilikle sağlar.
 • Ses izolasyonu sağlayarak gürültüden uzak gerçek bir dinlenme ortamı sunar.
 • Yerden ısıtma köpüğü ısının eşit şekilde yayılmasını sağlar.
 • Zemin şapı ile uyumlu olduğundan tam bir verimlilik sağlar.
 • Ekonomiktir, enerji tasarrufu sağlar.
 • Isının ortam içerisindeki hareketini kolaylaştırır.
 • Geri dönüştürülebildiği için ekolojik çevreye zarar vermez.
 • Neme karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir bu sayede küf oluşumunu engeller.
 • İzolasyon gücü üst seviyededir.
 • Isının zemine kaçmasını önleyerek ısınmada konfor ve tasarruf sağlar.
 • Yerden ısıtma straforu, ince yapısına rağmen oldukça dirençlidir.
 • Isı tutucu özelliğe sahip olduğundan ortam ısısı değişime uğramaz.
 • Isının, alanda kalmasını sağlayarak ısı verimliliğini zirveye taşır.
 • Ortamdaki nem dengesini bozmadığı için daha sağlıklı bir ısınma deneyimi sunar.

Yerden Isıtma Straforu Nasıl Uygulanır?

Yerden ısıtma sisteminde strafor, zeminde kullanılırken metrekare hesaplanarak gerekli malzemeler belirlenir ve bu malzemeler zemin üzerinde birleştirilerek döşeme işlemi yapılır. Yerden ısıtma straforu, zemine yerleştirilirken birbirleri arasında boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilir ve bu sayede yalıtım tam anlamıyla sağlanmış olur.

Zemin üzerine yerden ısıtma sistemi yapılacaksa zeminin mutlaka düz olması gerekmektedir. Zeminin düz olmaması durumlarında strafor döşeme işleminden önce yerden ısıtma tesviye betonu uygulaması yapılarak zemin düz hale getirilir. Daha sonra İSO Mühendislik uzmanlığı ile yerden ısıtma straforu doğru şekilde yerleştirilir. Üzerine boru tesisatı döşenir. Straforun gözenekli yapısı sayesinde döşenen borularda kayma, ayrılma gibi durumlar meydana gelmez. Ortalama 150-200 metrekare büyüklüğündeki bir alan İSO Mühendislik farkı ile 1 gün gibi kısa sürede bitirilir. Yapım aşamasında;

Montaj bittikten sonra sistemde deneme yapılır. Denerken herhangi bir sorunla karşılaşılırsa anında müdahale edilir. Hem üretim hem uygulama esnasında testler büyük bir titizlikle yapılır. Uygulama sonrasında da herhangi bir sorunla karşılaşırsanız size yanıt vermekten memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Montaj bitiminden sonra yerden ısıtma sistemini hemen kullanabilirsiniz. Ortalama 2-3 saat içerisinde optimum sıcaklığa ulaşmış olursunuz. Bu süre, yerden ısıtma sisteminin elektrikli ya da sulu olmasına göre değişkenlik gösterir.

Yerden Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Yerden ısıtma sistemi; kazan, kombi ya da ısı pompası gibi bir ısı kaynağına ihtiyaç duyar. Bu ısı kaynaklarında, en çok kombi tercih edilir. Kombili yerden ısıtma sistemi tercih edilirken tasarruf için dikkat edilmesi gereken en önemli özellik ise yüksek modülasyon aralığıdır.

İki türde yerden ısıtma sistemi vardır: Elektrikli yerden ısıtma sistemi ve sulu yerden ısıtma sistemi

Elektrikli yerden ısıtma sisteminde, zemin kaplamasının altına yerleştirilen elektrik kabloları sayesinde ısınma gerçekleşir. Sulu sistemdeki düzen kalorifer peteği bulunan evlerdeki sisteme benzer. Sulu sistem yerden ısıtmada zeminin altına döşenen borular kombiye bağlı olarak çalışır.

Sistemler hakkında bilgiler:

Sulu Yerden Isıtma: Döşeme zemininin altına yerleştirilen boruların içerisinde dolaşan düşük sıcaklıktaki su, önce zemini ısıtır. Isınmış olan zeminden yukarıya doğru yayılan ısı sayesinde ortam ısınır. Sulu yerden ısıtmada ortamın ısıtılması radyatörlü sistemlere göre daha kullanışlıdır. Isı, zeminden başlayarak yükseldiği için ısı kaybı minimum seviyededir.

Elektrikli Yerden Isıtma: Zemine döşenen ısıtıcı kablolar ya da bu kabloların belirli aralıklarla taşıyıcı bir filenin üzerine ısıtıcı şilteler vasıtasıyla zeminde ısıtma uygulaması gerçekleştirilir. Isıtma kabloları, mekan inşaatı devam ederken ya da alanda tadilat varken kurulabilir. Sistem, termostat ve zemin sensörü ile birlikte çalışarak elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirir.

İki sistemin de farklı özellikleri bulunduğundan seçim yapmakta zorlananlar için İSO Mühendislik olarak elektrikli ve sulu sistem yerden ısıtmayı tablo üzerinde karşılaştırdık.

yerden ısıtma strafor döşeme

 Yerden Isıtma Borularımız

İSO Mühendislik olarak yerden ısıtma sistemlerinde kullandığımız markalar sektöründe öncü ve kaliteden ödün vermeyen markalardır. İşbirliği yaptığımız;

 • Rehau,
 • Wavin,
 • Danfoss,
 • Frankische

gibi markalar, alanında en iyi kaliteyi üreten firmalardır.

Bilgi Notu

İnsan vücudu ile bulunduğu alan arasındaki ısı transferinin en ideal olanı yerden ısıtma sisteminde gerçekleşir. Çünkü bu sistem, vücut ile ortam arasındaki ısı kaybını en aza indirmektedir. Bu sebeple; yerden ısıtma sistemi, ısınma ihtiyaçlarının en sağlıklı şekilde gerçekleşebileceği sistemdir.

Yerden Isıtma Maliyeti

Yerden ısıtma maliyeti, yerden ısıtma sistemi yapılacak alanın büyüklüğüne, çeşidine ve kullanılacak malzemeye göre değişkenlik gösterir. Yerden ısıtma maliyeti hakkındaki tüm sorularınıza İSO Mühendislik olarak ücret talebi olmadan yanıt veriyoruz. Yerden ısıtma sistemleri ve yerden ısıtma straforu ile ilgili her probleminize anında cevap veriyoruz. İhtiyaçlarınız için siz de İSO Mühendislik profesyonellerinden hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz.

Yerden Isıtma Sistemi İçin Uygun Strafor Seçimi

İyi ve verimli bir yerden ısıtma sistemi için yüksek yoğunluklu strafor seçimi oldukça önemlidir. Düşük yoğunluklu yerden ısıtma straforu seçildiğinde parke ve fayanslarda zamanla çökme yaşanır ve zeminde ısı izleri meydana gelir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak adına dansitenin en az 26-30 aralığında olması gerekmektedir. İSO Mühendislik olarak bizim önerimiz ise 30 dansite yoğunluğundaki straforlardır.

yerden ısıtma strafor detay

Sıkça Sorulan Sorular

Yerden ısıtma straforu ve yerden ısıtma sistemi  ile ilgili merak edilen sık sorulan sorulara yanıt verelim.

Yerden ısıtma straforu, gözenekli bir yapıda olduğundan boruların düzgün ve boşluk kalmayacak şekilde döşenmesini sağlar. Strafor, yerden ısıtma sisteminin en önemli malzemelerinden biridir. Isınmayı verimli hale getirir.

Eve sonradan yerden ısıtma sistemi yapılabilir fakat bunun için betonun kırılması gerekiyor. Karbon folyolu sistem parke veya halı haline sonradan uygulama yapılabiliyor. Ancak, yerden ısıtma sisteminde kablolu sistem kullanılacaksa tadilat veya inşaat halindeki bölgelere yapılabilir.

Eps polistren köpükten üretilen yerden ısıtma straforu, yoğunluğuna göre farklı fiyatlandırılıyor. Yoğunluğu, isteğe bağlı olarak genellikle 20 ile 40 dansite arasında üretiliyor. Uygulama yapılacak alanın büyüklüğü ve straforun yoğunluğuna bağlı olarak değişen fiyatlar için İSO Mühendislik ekibini arayabilirsiniz.

Yerden ısıtma straforunun projeler için kullanılan dansite değeri 30’dur. 30 dansite, en çok kullanılan strafor çeşidi olsa da 20 ya da 40 dansite projeler de uygulanmaktadır.

Strafor, sıcak ve soğuğa karşı bulunduğu alanı korur. Gözenekli yapısı sayesinde ısı yalıtımını en uygun şekilde sağlar.

Yerden ısıtmanın m2 fiyatı; malzeme seçimi ve uygulama seçeneklerine göre değişkenlik gösterir. Örneğin; ısıtma kablosu, ısıtma şilteleri, parke altında kullanılan karbon filmler ve sistem kontrol termostatı fiyatları etkileyen unsurlardandır. İSO Mühendislik olarak sizlere net bir m² fiyatı verebilmemiz için önce malzeme ve sistem detayları net şekilde görüşülmelidir.

Yerden ısıtma sisteminde yerden ısıtma straforu sulu ısıtma sisteminde ihtiyaç duyulan bir malzemedir. Yerden ısıtma straforu ısı yalıtımı sağladığı için enerji tasarrufludur.

Yerden ısıtma straforu ve yerden ısıtma sistemi gibi her türlü mekanik mühendislik projelerinde deneyime sahip olan İSO Mühendislik ekibi, ihtiyacınız olan alanlarda profesyonel hizmet sağlayarak size konforlu bir yaşam sunar. Yerden ısıtma straforu kullanarak yerden ısıtma sistemlerini uygulayan firmamız, her ihtiyacınıza çözüm ortağı olmaya ve sizlere dünya standartlarında hizmet sunmaya hazır.

Yerden ısıtma straforu, su borularının içerisinden geçeceği için gözenekli bir yapıya sahip olmalı. Zemin ısı izolasyonu için yere mantar strafor döşenmelidir.

Elektrikli Yerden Isıtma

Sulu Yerden Isıtma

Elektrikli yerden ısıtma sistemi, ısı pompası, kazan dairesi gibi ek bir tesisat donanımına ihtiyaç duymadığı için kurulum maliyeti avantajlıdır.

Sulu sistem yerden ısıtmada ek donanımlara ihtiyaç duyulduğundan kurulum maliyeti daha pahalıdır.

Elektrik kullanım bedeli eklendiğinde, elektrikli yerden ısıtma sisteminde, elektrikle ısınmak daha pahalı olabilir.

Sulu sistem yerden ısıtmada elektrik kullanım bedeli olmadığından uygulamada ısınmak elektrikli sisteme göre daha uygundur.

Elektrikli yerden ısıtma; daha az yer kaplar ve daha az kalınlık gerektirir. Evin yalnız bir bölümü için kullanılacaksa daha uygundur.

Sulu sistem, elektrikli sisteme göre daha fazla yer kaplar. Bu sistemde herhangi bir arıza yaşandığında evin tüm alanında olduğundan evdeki tüm zeminler kontrol edilmek üzere tadilata girer.

Isınma süresi daha kısadır. Açma kapatma durumlarında sorun teşkil etmez. Uzun süreli kalınmayan evlerde kullanımı uygundur.

Isınma süresi daha uzundur. Açma kapatma durumlarında evin iyi derecede ısınması zaman alır.

×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp