İso Mühendislik - Logo - Beyaz

Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır?

Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır

Yakıt maliyetleri, gider tablolarında en yüksek bütçeye sahip olan kısım olmaktadır. Herkes daha az yakıt sarfiyatı ve faturasıyla daha verimli ısınmanın yollarını aramaktadır. En verimli yakıt araçlarından olan yoğuşmalı kombiler, hem araştırma konusu hem de tercih sebebi oluyor. Peki nasıl oluyor da yoğuşmalı kombi kullananların faturaları daha az geliyor. İşte bu yazımızda Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır sorusuna yanıt arayacak ve çalışma prensiplerine açıklama getireceğiz.

Yoğuşmalı Kombi Nedir? Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır?

Başta ısınma olmak üzere sıcak su ihtiyacımızı karşılayan kombiler oldukça çeşitlidir. İçlerinde en verimli olanı yoğuşmalı kombilerdir. Peki neden? Gelişen teknoloji ile birlikte kombilerde yoğuşma sistemleri kullanılmaya başlandı. Gaz halindeki bir maddenin, ısı vererek sıvı duruma geçmesi anlamına gelen yoğuşma teknolojisi sayesinde daha verimli kombi çalışma sistemleri tasarlandı.

Turbo eşanjör sistemi ile yanma sonucu oluşan su buharı, yoğuşmanın gerçekleştiği sırada ısınan gaz ile çevresine ısı verir. Bu da ortamın sıcaklığını artırır. Bu durum sonucunda ise bir enerji açığa çıkar. Baca gazından elde edilen enerjini bu şekilde sisteme geri kazandırılması sonucu verimi artırır.

Oldukça teknolojik ve verimli olan Yoğuşmalı Kombi Sistemini kullanırken şu noktalara dikkat etmek gerekir;

  • Kombi cihazına gelen gaz akışının kesilmemesi gerekmektedir.
  • Kombi çalıştırıldığında yoğuşma sonucu çıkan suyun sifondan atıldığından emin olmak gerekmektedir.
  • Kombi suyu 1,5 barın üzerinde veya altında olmamalıdır.

Yoğuşmalı Kombilerin Çalışma Prensibi

Yoğuşmalı kombilerin yoğuşmasız kombilerden farklı çalışma prensibi vardır. Bunların başında kondenzasyon tekniği kullanılarak gizli ısı elde edilmesine ve diğer kombilerde kaybedilen ısının sisteme geri kazandırılmasına dayanır.


Kullanılan 1 metreküp doğalgaz başına 1,5 – 1,7 kg kadar su açığa çıkmaktadır. Bunun sonucunda 1 kg su başına 539 kcal buharlaşma ısısı ortaya çıkmaktadır. Standart kombilerde bu ısıdan faydalanılmazken, yoğuşmalı kombiler bu gizli ısıyı kullanmaktadır.


Çalışma prensibi gereği yoğuşmalı kombiler; bacadan atılan gazın içindeki su buharındaki enerjiyi, yanma bloğunun içinde tekrar dolaştırmak için özel olarak dizayn edilmiş kanatçıklara vurarak alır ve tesisat suyuna aktarırlar.


Yanma ile oluşan çıktılar 1.eşanjörden geçerken içerisindeki su buharı yoğunlaşarak, su haline gelir. Yoğuşan suyun enerjisi de 2. Eşanjördeki suya aktarılır. Böylece diğer kombilere oranla daha verimli bir sistem elde edilmiş olur.

Yoğuşma sonunda oluşan su da, özel bir tahliye borusu ile dışarı atılır.


Bu sistemdeki ısı eşanjörleri çok daha fazla ısıyı absorbe edebilecek kapasiteye sahiptir. Baca gazı sıcaklığı klasik kazanlara oranlara yaklaşık 4 kat daha düşüktür ve elde edilen potansiyel kazanım buradan sağlanmaktadır. 55 derecenin altında, sıvıya dönüşen gazlar, kombinin performansını ve verimliliğini arttırmaktadır.


Yoğuşmalı kombilerde çalışma prensibi gereği bulunan ana ısı değiştirici, kombiye geri gönderilen suyun sıcaklığı ile oluşan baca gazının sıcaklığından daha düşük olduğu takdirde, baca gazını 54 derecenin altına düşürmektedir. Sıradan kombilerde baca gazları ısınırken, yoğuşmalı kombilerde baca gazları soğuyarak ortalama 60 derece sıcaklığa gelir.

Bundan dolayı yoğuşmalı kombilerden daha fazla verim alınabilmesi için, kazana geri dönen suyun sıcaklığının maksimum değerlerde olması gerekir.
Yaklaşık 30 derece sıcaklıktaki dönen kazan suyu, bir yoğuşmalı kombinin en verimli şekilde çalışmasına işarettir.


Ortalama bir 30 derece kazan suyu dönüş sıcaklığına sahip yoğuşmalı kombi, en verimli ve performanslı şekilde çalışıyor anlamına gelir.

Yoğuşmalı kombiler hem çalışma prensibi gereği performanslı olması, hem de verimliliği sayesinde yakıt tasarrufu sağlaması ile tercih edilirler. Ev, iş ve tüm yaşam alanlarında kullanıma uygundurlar.

Isıtma sistemleri için kaliteli malzeme kullanımı ve iyi projelendirme oldukça önemli bir durumdur. Bunun için nitelikli bir mühendislik firmasından hizmet almak gerekir. İso Mühendislik, alanında 20 yıllık tecrübeye sahip bir ekip ile hizmet vermektedir. 2021 yılında İstanbul’da kurulan İso Mühendislik firmasından sulu yerden ısıtma alanında hizmet alabileceğiniz gibi havalandırma, arıtma sistemleri gibi pek çok konuda da destek alabilirsiniz.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest
OUR HEAD PLUMBER
Willaim Wright

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

RECENT POSTS
FOLLOW US ON
×

Merhaba!

İso Mekanik Mühendisliğe Hoşgeldiniz. Teknik Ekibimizle İletişime Geçebilirsiniz

× WhatsApp